​Mercedes do të tërheqë rreth 1 milion modele të vjetra në mbarë botën

Auto

​Mercedes do të tërheqë rreth 1 milion modele të vjetra në mbarë botën

Më: 5 qershor 2022 Në ora: 19:17
Foto ilustrim

Mercedes-Benz po tërheq pothuajse një milion makina të vjetra nga e gjithë bota për shkak të problemeve të mundshme me përforcuesin e frenave, tha kompania.

Modelet e serive ML, GL (BR 164) dhe R-Class (BR 251) të prodhuara midis 2004 dhe 2015 janë prekur. Rreth 70,000 prej tyre janë në Gjermani, sipas kompanisë.

"Ne kemi zbuluar se në disa prej atyre automjeteve, funksioni i përforcuesit të frenave mund të ndikohet nga korrozioni i avancuar në zonën e përbashkët të kabinës," tha Mercedes-Benz në një deklaratë.

Kjo mund të rezultojë në një rritje të forcës së pedalit të frenave të nevojshme për të ngadalësuar automjetin dhe/ose në një distancë të mundshme ndalimi, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat