Volkswagen mund të shesë më shumë vetura elektrike se Tesla prej vitit 2024

Auto

Volkswagen mund të shesë më shumë vetura elektrike se Tesla prej vitit 2024

Më: 16 qershor 2022 Në ora: 00:27
Foto ilustrim

Volkswagen mund të shesë më shumë vetura elektrike se Tesla që në vitin 2024. Gjatë disa viteve të ardhshme, dy prodhuesit e veturave do të luftojnë për një rol udhëheqës në shitjet globale të automjeteve elektrike, duke e lënë pjesën tjetër të industrisë së veturave shumë prapa, thuhet në analizë.

Prodhuesi gjerman ka njoftuar prej vitesh se një ditë ka ndërmend të shesë më shumë vetura elektrike se kompania amerikane. Sipas një raporti të publikuar nga Bloomberg Intelligence, kjo më në fund mund të ndodhë në vitin 2024.

Gjatë disa viteve të ardhshme, dy prodhuesit e veturave do të luftojnë për një rol udhëheqës në shitjet globale të automjeteve elektrike, duke e lënë pjesën tjetër të industrisë së veturave shumë prapa, thuhet në analizë, raporton cnn.

Me dhjetë marka të ndryshme nën kontrollin e tij – duke filluar nga çmimi dhe prestigji i Volkswagenit te marka Bentley) – Grupi VW mund të shesë një gamë të gjerë modelesh elektrike në tregjet anembanë botës, si Audi e-Tron, VW ID. 3, VW ID.4 SUV dhe Porsche Taycan.

Shitjet e të gjitha markave të Grupit Volkswagen pritet të rriten në vitet e ardhshme. Nga ana tjetër, linja e kufizuar e modeleve të Teslas e bën kompaninë inferiore ndaj ofertës dhe çmimeve të Volkswagen.

Dy tregje, Kina dhe Evropa, do të jenë veçanërisht të rëndësishme në garën mes dy kompanive në vitet e ardhshme. Rregulloret në të dy këto tregje favorizojnë shumë automjetet elektrike.

Sipas raportit të Bloomberg, deri në vitin 2025, automjetet elektrike pritet të përbëjnë 25 për qind të shitjeve totale të veturave në Kinë dhe 20 për qind në Evropë. Volkswagen, me seli në Gjermani dhe disa fabrika në të gjithë Evropën, tashmë është përpara Tesla në shitjen e automjeteve elektrike në Kontinentin e Vjetër.

Megjithatë, në Kinë, Volkswagen aktualisht është shumë prapa Tesla-s në shitjet e automjeteve elektrike, duke zënë vetëm 3.5 për qind të tregut të automjeteve elektrike atje vitin e kaluar. Tesla kishte një pjesë prej 13 për qind në shitjen e automjeteve elektrike në Kinë në vitin 2021.

Është interesante se deri në 55 për qind e shitjeve të automjeteve elektrike në Kinë vijnë nga një numër prodhuesish më të vegjël, kryesisht kinezë, të veturave.

Modelet e makinave elektrike aktualisht përbëjnë vetëm 11 për qind të shitjeve totale të makinave në Kinë, por rregulloret vendosin një barrë të rëndë për prodhuesit e makinave që nuk shesin EV, ndërsa shpërblejnë ata që bëjnë, kështu që kjo përqindje pritet të rritet me shpejtësi. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat