SsangYong bëri një “kopje” të Jeep Grand Cherokee

Auto

SsangYong bëri një “kopje” të Jeep Grand Cherokee

Më: 16 qershor 2022 Në ora: 19:49
Foto ilustrim

Prodhuesi koreano-jugor SsangYong ka prezantuar SUV-in e ri të quajtur Torres, i cili është “frymëzuar” nga një model tashmë ekzistues, dhe ai është Jeep Grand Cherokee.

Torres do të gjejë vendin mbi modelin Korando si një opsion më i fortë me aftësi më të mira jashtë rrugës.

Modeli i ri sjell një pamje “të re” që ndryshon nga modelet e tjera të SsangYong, por është “në mënyrë të dyshimtë” e ngjashme me Jeep Grand Cherokee.

Jeep zotëron të drejtat për grilën e radiatorit me shtatë fole dhe madje ka paditur kompani si Mahindra që prodhonin modele shumë të ngjashme me Wrangler.

SsangYong mund të shmangë një proces gjyqësor sepse SUV i tij ka një grilë me gjashtë fole. Megjithatë, pjesa e përparme e Torres të kujton një Grand Cherokee L me tre rreshta, ndërsa pjesa e pasme nuk ka asnjë ngjashmëri me asnjë model Jeep.

Brendësia gjithashtu nuk mund të thuhet se është identike dhe fotot në galeri tregojnë pamjen e versionit më luksoz T7. Torres ka tre ekrane, duke përfshirë një ekran me prekje info-argëtuese, një ekran më të ulët me prekje, i projektuar gjithashtu për të kontrolluar ajrin e kondicionuar dhe një grup dixhital përpara shoferit. Timoni është i ngjashëm me atë të Audi A8.

SsangYong ka lëshuar vetëm ngacmime deri më tani, kështu që nuk ka detaje rreth makinës. Megjithatë, mund të pritet i njëjti motor 1.5-litërsh me turbocharged me katër cilindra të përdorur nga Korando, i cili zhvillon 168 kuaj/fuqi dhe 279 Nm çift rrotullues. Fuqia duhet të transmetohet në pjesën e përparme ose në të katër rrotat përmes një transmetimi automatik me 6 shpejtësi. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat