Sony dhe Honda nënshkruajnë marrëveshjen për të shitur makina elektrike në vitin 2025

Auto

Sony dhe Honda nënshkruajnë marrëveshjen për të shitur makina elektrike në vitin 2025

Më: 18 qershor 2022 Në ora: 13:52
Foto ilustrim

Sony i Japonisë dhe Honda Motor të enjten ranë dakord zyrtarisht për një sipërmarrje të përbashkët në pronësi të barabartë që do të fillojë shitjen e makinave elektrike në vitin 2025.

Sipas medieve të huaja, Honda sikurse rivali më i madh Toyota Motor, ka qenë më i ngadalshëm në kalimin e automjeteve elektrike (EV) se sa prodhuesit globalë të automjeteve dhe është nën presionin e investitorëve për të prodhuar makina pa karbon dhe të pajisura me teknologji më të re, si p.sh. veçoritë e vetë-drejtimit.

Prodhuesi i makinave, që ofron vetëm një EV, Honda e, ka thënë se planifikon të lansojë 30 modele EV dhe të prodhojë rreth 2 milionë EV në vit deri në vitin 2030.

Në ndërmarjen e përbashkët, plan që u njoftua për herë të parë në mars dhe të quajtur “Sony Honda Mobility”, Honda do të sjellë ekspertizën e saj në ndërtimin dhe shitjen e makinave dhe Sony do të shtojë softuerin dhe teknologjinë e saj, thanë kompanitë në një deklaratë të enjten. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat