Po kthehet seria legjendare e Volkswagenit – një veturë do të kushtojë 570 mijë euro

Auto

Po kthehet seria legjendare e Volkswagenit – një veturë do të kushtojë 570 mijë euro

Më: 19 qershor 2022 Në ora: 08:45
Foto ilustrim

Milivie është një kompani gjermane e sapothemeluar që dëshiron të rikthejë në skenën e veturave legjendarin “Buba”.

Sigurisht, ky është një restaurim special me një çmim të veçantë. U njoftua se do të prodhohen vetëm 22 kopje, duke nderuar gjithsej 22 milionë kopje të Beetle origjinale. Dhe çdo kopje ofrohet me një çmim fillestar prej 570 mijë eurosh të pabesueshme.

Pavarësisht inflacionit dhe modernizimit të dukshëm, nuk ka njeri që nuk do të pyesë veten pse ky Beetle kushton më shumë se shumica e makinave super sportive. Pyetësori do të na qëndrojë në kokë edhe për disa kohë, sepse themeluesi i kompanisë Jonathan Engler nuk po zbulon shumë deri tani.

Si fillim është fakti që çdo Milivie 1 (ky është emri zyrtar i modelit) bazohet në origjinalin VW Beetle 1303.

Le të përmendim vetëm se përpara kapakut të pasmë është një katër cilindra 2.28 litra pa elektronikë. Ka një karburator të dyfishtë Weber dhe është i lidhur me një transmetim automatik me katër shpejtësi ZF nga Porsche Carrera 2.

Dhe ndërsa pjesa e jashtme është retro, restomod “Bube” është plotësisht në përputhje me tendencat në brendësi. Është i dallueshëm në pamje, por i pajisur me pajisje moderne që përfshijnë një kabinë dixhitale, karikim me valë, sistem audio hi-fi dhe shumë më tepër.

Dërgesat e para do të nisin verën e ardhshme, ndërsa edicioni i plotë do të përfundojë dy vjet më vonë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat