Lamborghini do të investojë të paktën 1.8 miliardë euro në rrugën drejt elektrifikimit

Auto

Lamborghini do të investojë të paktën 1.8 miliardë euro në rrugën drejt elektrifikimit

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 16:29
Foto ilustrim

Marka italiane e super-makinave Lamborghini planifikon të investojë të paktën 1.8 miliardë euro për të prodhuar një linjë hibride deri në vitin 2024 dhe më shumë për të nxjerrë në treg modelin e saj plotësisht elektrik deri në fund të dekadës, tha shefi ekzekutiv, Stephan Winkelmann.

Lamborghini, pjesë e Grupit Volkswagen, tha vitin e kaluar se do të investonte 1.5 miliardë euro për të zhvendosur modelet e saj aktuale – makinat sportive Huracan dhe Aventador, dhe shërbimin sportiv Urus – në motorët hibride benzinë-elektrike deri në fund të vitit 2024.

“Ne kemi rezervuar 1.8 miliardë, por në realitet do të jetë shumë më tepër – investimi më i madh në historinë e Lamborghini Automobili”, tha Winkelmann, duke shtuar se shifra nuk përfshin zhvillimin e modelit plotësisht elektrik.

“Investimi do të jetë i madh sepse ne duhet të përballemi me epokën e plotë elektrike duke ruajtur vlerat e ADN-së së Lamborghini-të. Do të jetë një sfidë shumë e vështirë”.

Ashtu si rivalët e tij Ferrari, Aston Martin Lagonda dhe McLaren, Lamborghini po lufton se si ta zhvendosë linjën e tij në fuqinë e baterisë pa humbur performancën e lartë që mbështet çmimet e tyre premium.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat