Si të shtoni vaj motorik në automjet?

Auto

Si të shtoni vaj motorik në automjet?

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 22:36
Foto ilustrim

Kontrollimi i sasisë së vajit në motor është një pjesë integrale e kujdesit të makinës, dhe ndonjëherë është e nevojshme të mbushni vajin.

Me zhvillimin e teknologjisë, motorët konsumojnë gjithnjë e më pak vaj dhe vetë vajrat mundësojnë zëvendësimin e tyre më rrallë.

Sidoqoftë, për shumicën, rregulli është të ndërroni vajin në motor pas 10 deri në 15 mijë kilometra ose një herë në vit.

Duke qenë se parku i automjeteve në vendin tonë ka arritur një moshë mesatare prej gati 15 vjetësh, shumë vetura përdorin vaj dhe kërkojnë rimbushje ndërmjet intervaleve të shërbimit.

Ndoshta të gjithë shoferët e dinë që niveli i vajit kontrollohet me një tregues, por pak e dinë se treguesi i treguesit mund të ndihmojë me diçka tjetër.

Gjegjësisht, gjatë mbushjes së vajit, shumë njerëz shpesh derdhen pak mbi kapak, veçanërisht nëse rezervuari i vajit është plot dhe zona e mbushjes është e vështirë për t’u qasur.

Sigurisht, ju nuk keni një hinkë, por mund të përdorni një shkop matës. Shikoni videon dhe shikoni vetë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat