Hyundai do të ndërtojë fabrikën e parë në Korenë e Jugut të dedikuar vetëm për makinat elektrike

Auto

Hyundai do të ndërtojë fabrikën e parë në Korenë e Jugut të dedikuar vetëm për makinat elektrike

Më: 12 korrik 2022 Në ora: 14:23
Foto ilustrim

Hyundai Motor Co i Koresë së Jugut planifikon të ndërtojë fabrikën e parë plotësisht të dedikuar për automjete elektrike (EV) në Korenë e Jugut, duke synuar prodhimin deri në vitin 2025, tha të martën sindikata e prodhuesit të automjeteve, duke cituar liderin e saj.

Në maj, Hyundai Motor Group, i cili strehon Hyundai Motor dhe Kia Corp, njoftoi planet e tij për të investuar 48 miliardë dollarë në Korenë e Jugut deri në vitin 2025.

Hyundai Motor nuk ishte menjëherë i disponueshëm për koment por sindikata tha në një deklaratë se kompania e bëri zotimin gjatë negociatave në vazhdim të pagave, shkruan Al jazeera.

Në fillim të këtij muaji, punëtorët e sindikalizuar të Hyundai Motor në Korenë e Jugut votuan për një grevë të mundshme për herë të parë në katër vjet për shkak të kërkesave për paga më të larta dhe zemërimit që menaxhmenti po i jepte përparësi investimeve jashtë shtetit.

Njoftimi vjen pasi prodhuesi më i madh i automjeteve të Koresë së Jugut tha në maj se planifikonte të investonte 5.5 miliardë dollarë për të ndërtuar objekte të plota të prodhimit të EV dhe baterive në Shtetet e Bashkuara.

Sipas Hyundai Motor, objekti EV në shtetin e Georgia është planifikuar të hapet në fillim të vitit 2023 dhe të fillojë prodhimin komercial në gjysmën e parë të vitit 2025. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat