Alfa Romeo klasike e viteve shkëlqeu në një maskë të re

Auto

Alfa Romeo klasike e viteve shkëlqeu në një maskë të re

Më: 14 korrik 2022 Në ora: 00:48
Alfa Romeo

Legjenda Giulia feston 60-vjetorin e saj dhe me këtë rast kompania italiane, ErreErre Fuoriserie prezantoi një modifikim që na kthen në vitet 1960 dhe në epokën e artë të industrisë italiane të veturave. Ajo u krijua si nderim për Giulia Typo 105, e cila u prodhua nga viti 1962 deri në 1978, dhe e cila, ndër të tjera, karakterizohej nga pamja e saj dalluese këndore.

Vetura u shfaq premierë fundjavën e kaluar në Concorso d’eleganza auto d’epoca Poltu Quatu Classic, një ngjarje kushtuar makinave klasike të mbajtur në Sardenjë. Shumë shpejt u shfaqën fotot zyrtare dhe më pas shpërthyen rrjetet sociale.

Nuk është çudi, sepse ky lloj modaliteti retro është padyshim tërheqës. Dhe ndërsa dizajni tërheq padyshim vëmendjen me linjat retro të kombinuara me mjeshtëri, duhet mbajtur parasysh se baza është shumë moderne. Është bërë nga Alfa Romeo Giulia, dhe edicioni Quadrifoglio.

I gjithë përmirësimi i trupit është bërë nga fibra karboni, kështu që në fund makina është rreth 200 kg më e lehtë. Lajm i shkëlqyeshëm duke marrë parasysh motorin e fuqishëm V6 me mbi 500 HP me gjene Ferrari. Ka shumë gjasa që edicioni retro të arrijë 100 km/h për më pak se 3.9 sekonda, pasi i duhet Giulia “standarde”.

Lajmi i mirë është se prodhimi është paralajmëruar dhe seriali nuk do të jetë i kufizuar. Megjithatë, ne nuk presim që kjo makinë të shihet shumë shpesh në rrugë. Gjegjësisht, mes tij dhe pronarit ka një shumë prej gati një çerek milioni euro, të cilës duhet t’i shtohet edhe çmimi i konsiderueshëm i veturës së donatorëve.

Le të themi gjithashtu se si dhjetë klientët e parë kanë të drejtë për një zbritje. Ky përpunim do t’u kushtojë “vetëm” 196207.26 euro. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat