Foxconn po “rrëshqet” drejt prodhimit të makinave elektrike – tani ka njoftuar se do të ndërtojë traktorë

Auto

Foxconn po “rrëshqet” drejt prodhimit të makinave elektrike – tani ka njoftuar se do të ndërtojë traktorë

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 23:55
Foto ilustrim

Prodhuesi i iPhone, iPad dhe Amazon Kindle ka njoftuar se do të ndërtojë traktorë elektrikë në fabrikën e saj të sapo blerë në Lordstown, Ohio.

Sipas mediave të huaja, Hon Hai Technology Group, i njohur më mirë si Foxconn, njoftoi se do të ofrojë shërbime montimi për DBA Monarch Tractor.

Kompania e pajisjeve bujqësore do të ketë traktorët e saj të gjeneratës së ardhshme dhe paketat e baterive të ndërtuara nga gjiganti industrial ndërkombëtar.

Kështu, prodhimi në shkallë të plotë i Serisë Mk-V të Monarch Tractor do të fillojë në tremujorin e parë të vitit 2023, thonë kompanitë.

Ndërkohë, traktori i Monarch’s Founder Series do të prodhohet në objektin e tij në Livermore, Kaliforni, duke filluar nga tremujori i katërt i këtij viti.

Monarch Tractor e quan veten prodhuesi i parë elektrik, inteligjent i traktorëve në botë dhe ka mbledhur 81 milionë dollarë fonde, raporton Automotive News.

Foxconn do të ndihmojë kompaninë me prodhimin në objektin e saj prej 6.2 milionë metrash katrorë në Ohajo, të cilin e bleu nga Lordstown Motors në maj për 230 milionë dollarë.

Ky është hapi i fundit në misionin e kompanisë për të ndërtuar Makina Elektrike.

Kompania gjithashtu do të prodhojë Fisker Pear në fabrikën e saj në Ohio dhe mund të jetë duke punuar për të bërë një marrëveshje me Apple.

Apple ka rekrutuar talente nga e gjithë industria e automobilave dhe ka paraqitur patenta për teknologjinë e automobilave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat