Kalifornia ndalon shitjen e karburanteve prej vitit 2035

Auto

Kalifornia ndalon shitjen e karburanteve prej vitit 2035

Më: 27 gusht 2022 Në ora: 06:53
Foto ilustrim

Sot, Kalifornia merr një vendim për t’i dhënë fund shitjes së veturave me lëndë djegëse fosile nga viti 2035.

Me atë vendim, CARB (California Air Resources Board) do të konfirmojë njoftimet e mëparshme se Kalifornia dallohet si lider në SHBA kur bëhet fjalë për elektrifikimin e flotës së automjeteve, dhe rrjedhimisht reduktimin e emetimeve të gazit.

Me atë vendim, CARB (California Air Resources Board) do të konfirmojë njoftimet e mëparshme se Kalifornia dallohet si lider në SHBA kur bëhet fjalë për elektrifikimin e flotës së automjeteve, dhe rrjedhimisht reduktimin e emetimeve të gazit.

Sipas këtij ligji, i cili merr parasysh peshën aktuale prej 12 për qind të makinave elektrike, vendoset kërkesa që deri në vitin 2026 pjesa e makinave elektrike në shitje të jetë 35 për qind, dhe deri në vitin 2030 edhe 68 për qind.

Me këtë vendim, Kalifornia qëndron në krah të vendeve evropiane që po e vendosin ndalimin që në vitin 2030.

Mediat amerikane theksojnë se nga ky vendim do të përfitojnë shumë Tesla, si dhe një sërë prodhuesish të makinave elektrike që janë të pranishëm në Kaliforni. Informacionet e reja tregojnë se njëmbëdhjetë vende të tjera kanë shprehur interes për futjen e një ndalimi për shitjen e makinave të reja me lëndë djegëse fosile.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat