Shefi i Tesla-s thotë se shpreson që teknologjia e vetëdrejtimit të jetë gati deri në fund të vitit

Auto

Shefi i Tesla-s thotë se shpreson që teknologjia e vetëdrejtimit të jetë gati deri në fund të vitit

Më: 30 gusht 2022 Në ora: 13:14
Elon Musk

Shefi i Tesla-s, Elon Musk, tha të hënën se ai synonte të bënte gati teknologjinë e vetëdrejtimit të prodhuesit të automjeteve elektrike deri në fund të vitit dhe shpreson se teknologjia mund të jetë në shitje të gjerë në Shtete e Bashkuara dhe me shumë gjasë edhe në Evropë, në varësi të miratimit rregullator.

Duke folur në një konferencë energjetike në Norvegji, Musk tha se vëmendja e tij aktualisht ishte e përqendruar në anijen e tij kozmike të SpaceX, Starship dhe makinat elektrike Tesla me vetëdrejtim.

“Dy teknologjitë në të cilat jam fokusuar, duke u përpjekur t’i kryejë në mënyrë ideale para fundit të vitit, është dërgimi i Starship-it tonë në orbitë… dhe më pas t’i bëjmë makinat Tesla që të vozisin vetë”, tha Musk.

“Ta kemi teknologjinë të vetë-drejtimit në lirim të gjerë të paktën në SHBA… dhe potencialisht në Evropë, në varësi të miratimit rregullator”, u shpreh ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat