Hertz porosit 175 mijë vetura elektrike nga General Motors

Auto

Hertz porosit 175 mijë vetura elektrike nga General Motors

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 00:21
Foto ilustrim

Pas porosisë së tij masive të automjeteve Tesla, Hertz tani shpall një tjetër porosi të madhe të automjeteve elektrike, këtë herë për 175,000 vetura elektrike EV nga Generel Motors.

Vitin e kaluar, Hertz njoftoi një përpjekje të rëndësishme për të elektrizuar flotën e saj të makinave me qira, e udhëhequr nga një blerje masive prej 100,000 automjetesh Tesla Model 3.

Tani ajo po shton automjetet elektrike General Motors në flotën e saj me porosinë e saj më të madhe EV deri më tani.

Në një deklaratë të përbashkët për shtyp sot, Hertz dhe General Motors njoftuan se kjo e fundit do të dorëzojë deri në 175,000 automjete elektrike nga disa marka të ndryshme gjatë pesë vjetëve të ardhshme:

“Hertz dhe General Motors Co njoftuan sot një marrëveshje në të cilën Hertz planifikon të porosisë deri në 175,000 Chevrolet, Buick, GMC, Cadillac dhe BrightDrop EV gjatë pesë vjetëve të ardhshme”. 

Kohët e fundit, kompania shtoi automjetet Model Y në porosi.

Kompania e makinave me qira tha se pret të ketë të gjitha 100,000 automjetet Tesla deri në fund të 2022, megjithëse Tesla nuk dukej se ishte plotësisht në bord me atë afat kohor.

Në prill, Hertz njoftoi se do të shtojë gjithashtu deri në 65,000 automjete elektrike nga Polestar në flotën e saj gjatë pesë viteve të ardhshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat