GM Design paraqet konceptin e Buick Sedan

Auto

GM Design paraqet konceptin e Buick Sedan

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 08:35
Foto ilustrim

Në SHBA është Dita e Falënderimeve dhe ndërsa disa amerikanë janë të zënë me përgatitjen e darkave të tyre me gjeldeti, General Motors Design ka diçka tjetër në mendje.

I shpërndarë në një nga kanalet e tij të rrjeteve sociale, Instagrami zyrtar i shtëpisë së dizajnit të GM paraqiti një koncept të modelit Buick për Ditën e Falënderimeve.

Koncepti Buick na kujton konceptin Wildcat EV të shfaqur në fillim të këtij viti. Automjeti i kuq ndan disa shenja me konceptin e makinës elektrike, megjithëse skica duket të jetë një sedan dhe jo një coupe 2+2, raporton motor1.

Koncepti i sedanit Buick i postuar në Instagram u bë nga Aaron Riggs ose @zambiniftm në platformën e rrjeteve sociale. Sipas LinkedIn-it të tij, Riggs është një dizajner i lartë kreativ në GM që nga korriku 2012.

Ai ishte gjithashtu projektuesi kryesor i jashtëm i Cadillac Escala Concept nga 2016 dhe zhvilloi skica origjinale për konceptin Buick Avista në 2012.

Duke pasqyruar shenjat e “egra” të jashtme të konceptit Wildcat EV, kabina vjen me të paktën dy ekrane dixhitale, një dizajn të hollë pulti dhe sedilje në stilin e kabinës me mbështetëse koke me konsol. Koncepti i sedanit të kuq nuk erdhi me një pamje paraprake të brendshme.

Është e paqartë nëse kjo skicë parashikon një koncept të plotë të sedanit për Buick ose ndoshta një model prodhimi në të ardhmen e afërt. Gjithçka që dimë është se nëse e bën këtë gjë, sigurisht që do të funksionojë me bateri pasi Buick do të jetë plotësisht elektrik deri në fund të dekadës. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat