​Prodhimi i automobilave në Turqi u rrit me 6% në 2022

Auto

​Prodhimi i automobilave në Turqi u rrit me 6% në 2022

Më: 16 janar 2023 Në ora: 16:09
Foto ilustrim

Prodhimi i përgjithshëm i automobilave në Turqi u rrit me 6% nga viti në vit në vitin 2022, zbuloi një raport nga Shoqata e Prodhuesve të Automobilave të vendit (OSD).

Prodhuesit e automjeteve në Turqi kanë prodhuar mbi 1.35 milion automjete vitin e kaluar, duke përfshirë automobila dhe automjete komerciale, tregoi raporti i publikuar të dielën.

Gati 72% e të gjitha automjeteve të prodhuara u eksportuan në vitin 2022, një rritje prej 4% nga një vit më parë në 970,124 njësi.

Turqia fitoi 31.4 miliardë dollarë nga eksportet e automjeteve në vitin 2022, 6% më shumë se një vit më parë.

Tregu i përgjithshëm i shitjeve të automjeteve në vend u rrit me 7% në bazë vjetore në 827,147 njësi, thuhet në raport.

Prodhimi i makinave të pasagjerëve gjithashtu u rrit me 4% në 810,889 njësi vitin e kaluar.

Prodhuesit kryesorë ndërkombëtarë të automjeteve – duke përfshirë Ford, Honda, Hyundai, Mercedes, Renault dhe Toyota – kanë fabrika në Turqi, një nga tregjet më të mëdha të shitjeve të automjeteve në botë./AA

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat