Mercedes do të publikojë pamjet paraprake të familjes së re të veturave kompakte

Auto

Mercedes do të publikojë pamjet paraprake të familjes së re të veturave kompakte

Më: 21 shkurt 2023 Në ora: 00:48
Foto ilustrim

Siç është raportuar më herët, përditësimi i strategjisë së Mercedes nga viti 2022 përfshinte një pamje paraprake të një sedani kompakt të ngjashëm me CLA. Ky model është planifikuar të hyjë në prodhim në vitin 2024 në fabrikën Kecskemét në Hungari, pas një investimi prej 1 miliard euro.

Imazhi “teaser” tregonte një siluetë të një makine me katër dyer, të shkruar nga Gorden Wagener, projektuesi kryesor i kompanisë. Një vrojtim më thelbësor mund të bëhet më vonë këtë vit, sipas CEO Ola Källenius.

Kur u pyet nga Automotive News Europe nëse makinat kompakte kanë ende një të ardhme në linjën e Mercedes-it, pasi ai përpiqet të ngjitet edhe më lartë në treg, drejtuesi kryesor tha: “Përgjigja e shkurtër është po. Por ne do të përqendrohemi në modelet që besojmë se janë më të suksesshmet në mbarë botën”, raporton motor1.

Makina e vogël e ardhshme do të jetë e para që do të kalojë në platformën e re Mercedesin Modular Architecture (MMA). Ky zëvendësues i CLA do të jetë një nga katër anëtarët e klasës “Entry Luxury”, pasi që gjiganti gjerman i veturave synon të heqë tre nga automjetet e tij aktuale kompakte. Kjo valë e re e makinave kompakte pritet të vijë me çmime më të larta, duke “ngritur substancën teknologjike”.

Pjesa e fundit i referohet një arkitekture të re të softuerit MB.OS dhe adoptimit të risive nga programi Vision EQXX. Edhe pse Mercedes mbetet i përkushtuar ndaj makinave kompakte, 75 për qind e totalit të investimeve të tij të ardhshme janë të rezervuara për automjete më të kjo pasi këto modele kanë marzhe më të larta fitimi.

Si një shënim përfundimtar, një raport i ri thotë se Mercedes po planifikon prodhimin e një “baby G-Class” me të njëjtën platformë MMA për një lansim në vitin 2026 me motorë me djegie dhe një sistem elektrik.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat