Çfarë nënkuptojnë pikat e verdha dhe të kuqe në goma?

Auto

Çfarë nënkuptojnë pikat e verdha dhe të kuqe në goma?

Më: 30 prill 2023 Në ora: 23:02
Foto ilustrim

Gomat testohen në fabrika dhe marrin këto pikë. Pikat e kuqe dhe të verdha shpesh mund të shihen në goma (veçanërisht kur janë të reja) dhe janë të rëndësishme kur vendosen gomat në rrota dhe gjatë balancimit.

Pika e verdhë shënon pikën në perimetër ku goma juaj peshon më pak. Kjo mund të jetë për shkak të konsistencës së gomës, një fryrje shtesë në anën e gomës ose ndonjë tjetër papërsosmëri.

Për çfarëdo arsye, ajo pjesë e gomës është më e lehtë se çdo pikë tjetër rreth skajit të jashtëm të gomës. Kjo pjesë e gomës përputhet me valvulën në rrota.

Nga ana tjetër, pika e kuqe tregon pikën më të lartë të devijimit radial dhe ndryshimit të forcës radiale.

Jo vetëm që është e vështirë për prodhuesit e gomave të bëjnë një të tillë të balancuar në mënyrë të përsosur, por është gjithashtu shumë e vështirë të prodhojnë një gomë të përkryer të rrumbullakët.

Këto pika e bëjnë balancimin më të lehtë, sepse shënojnë pikën maksimale të ndryshimit të forcës radiale (RFV), domethënë kur goma të kthehet, forca që vepron në gomë dhe rrotë do të jetë maksimale në zonën e pikave të kuqe. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat