Volkswagen fillon prodhimin e automjetit elektrik ID.7

Auto

Volkswagen fillon prodhimin e automjetit elektrik ID.7

Më: 23 gusht 2023 Në ora: 20:38
Foto ilustrim

Volkswagen ka filluar prodhimin e makinës elektrike ID.7 në fabrikën gjermane në Emden.

Siç thuhet, ID.7 është modeli më i madh elektrik i Volkswagen deri më tani dhe makina e tyre globale me platformë MEB pas ID.4.

Sedanët elektrikë më në fund po vijnë.

ID.7 e Volkswagen do t’i bashkohet linjës ID të prodhuesit të automjeteve si modeli i gjashtë pas ID.3, ID.4, ID.5 dhe ID.6 (vetëm në Kinë) dhe furgonit elektrik të ri ID.Buzz.

Volkswagen postoi tha të hënën se “ka festuar fillimin simbolik të prodhimit të limuzinës në fabrikën Emden”. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat