Shefi i Lamborghini: Veturat elektrike super sportive nuk kanë shumë kuptim!

Auto

Shefi i Lamborghini: Veturat elektrike super sportive nuk kanë shumë kuptim!

Më: 21 maj 2024 Në ora: 23:15
Foto ilustrim

Vetura e parë elektrike e Lamborghini nuk do të arrijë deri në vitin 2028 dhe nuk do të jetë gjithsesi një veturë super sportive.

Në vend të kësaj, Lanzador do të ketë formën e një crossover, domethënë një turne të madh me katër vende.

Duke folur për Automotive News Europe, shefi i Lamborghini, Stephan Winkelmann pohoi se supermakinat elektrike nuk janë një shitje e nxehtë.

Ai më pas përmendi se kjo lloj veture mund të mos vijë kurrë në jetë “është ende shumë herët dhe duhet të shohim nëse dhe kur do të ndodhë”.

Lamborghini vazhdon të përdorë V-12 në Revuelto, ndërsa pasuesi i Huracan do të marrë një V-8 të sapo zhvilluar me dy turbo.

Automobilat elektrik si Rimac Nevera po arrijnë rekorde, por nuk ka interes nga blerësit. Tingulli i motorit është një pjesë e rëndësishme e pajisjeve të veturave të tilla, dhe V8 dhe V12 asgjë nuk mund të zëvendësojë heshtjen ose zhurmën e krijuar artificialisht të një motori benzine.

Shefi i Lamborghini kërkon të kursejë motorët me djegie të brendshme edhe pas vitit 2035, kur në BE do të ndalohet shitja e automobilave të reja me emetim CO2, duke kaluar në karburantet sintetike. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat