Toyota njofton po zhvillon një gjeneratë të re të motorëve me benzinë

Auto

Toyota njofton po zhvillon një gjeneratë të re të motorëve me benzinë

Më: 8 qershor 2024 Në ora: 08:37
Priten motorë të rinj rreth vitit 2027

Shefi teknik i Toyota-s njofton gjeneratën e re të motorëve me benzinë. Hiroki Nakajima i përshkroi motorët e rinj 1.5 dhe 2.0 litra si një ndryshim të mundshëm të lojës.

Ai shkoi aq larg sa tha se do të jetë krejtësisht ndryshe në krahasim me motorët aktualë, shkruan Automotive News.

Edhe pse makinat me hidrogjen nuk kanë arritur mjaft, Toyota thotë se puna e zhvillimit në një model qelize karburanti me hidrogjen, Mirai, i ka ndihmuar inxhinierët të mësojnë më shumë rreth efikasitetit termik të motorit.

Drejtori teknik i Toyota-s përmendi se motorët e rinj do të kishin një goditje më të shkurtër të pistonit, gjë që ishte një detyrë shumë e vështirë.

Të gjithë këta motorë me katër cilindra në linjë do të jenë më të vegjël për të revolucionarizuar paketimin e automjeteve, duke lejuar një dizajn më të ulët të pjesës së përparme për efikasitet më të mirë duke optimizuar rrjedhën e ajrit.

Çift rrotullues i humbur në proces do të kompensohet nga reagimi i menjëhershëm i motorëve elektrikë pasi këta motorë do të jenë zemra e sistemeve hibride.

Priten motorë të rinj rreth vitit 2027. Toyota po zhvillon motorë që funksionojnë jo vetëm me lëndë djegëse fosile, por edhe me biokarburantet, hidrogjenin dhe madje edhe karburantin sintetik.

Nakajima pretendon se kjo familje e re motorësh ka shumë hapësirë për të luajtur, duke sugjeruar se ka shumë truke inxhinierike që kompania nuk do t’i zbulojë tani për tani. Sigurisht, e gjithë kjo duhet të rezultojë në konsum edhe më të ulët.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat