Dramë në play off, 76-ers dhe Blazzers arrijnë të fitojnë - Bota Sot
Dramë në play off, 76-ers dhe Blazzers arrijnë të fitojnë

Basketboll

Dramë në play off, 76-ers dhe Blazzers arrijnë të fitojnë

Më: 10 maj 2019 Në ora: 12:18
Foto

Në dy seri të ndryshme, do të duhet ndeshja e shtatë për të përcaktuar finalistin e sivjetmë të NBA.

U luajtën dy sfidat e radhës të fazës play off në NBA dhe në të dy rastet fituan skuadrat vendase, duke barazuar në 3-3 serinë e gjysmëfinaleve në konferencat e tyre.

Kështu, në Lindje, Philadelphia 76ers triumfuan 112-101 ndaj Toronto Raptors. Vendasit zhvilluan një lojë shumë të mirë, ku e gjithë pesëshja startuese realizoi pikë dyshifrore.

Jimmie Butler shënoi 25 pikë, ndërsa Ben Simmons kontribuoi me 21 pikë të tjera.  Në anën tjetër nuk mjaftuan 29 pikët e Kawhi Leonard, që Raptors të siguronin finalen e konferencës.

Edhe Portland Trail Blazers nuk u japin mundësi Denver Nuggets të festojnë para kohe kualifikimin. Në sfidën e gjashtë të zhvilluar në “Moda Center” të Portlandit, vendasit dominuan me rezultatin 119-108 nën udhëheqjen e Damian Lillard e CJ McCollum, të cilët realizuan 32 përkatësisht 30 pikë.

Tashmë sfida e fundit, që do të përcaktojë ekipin që do të kualifikohet do të zhvillohet në “Pepsi Center” të Denverit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...