Të ballafaquar me fjalë të ashpra nga Kina, Tajvani mbledh udhëheqësit të saj - Bota Sot
Të ballafaquar me fjalë të ashpra nga Kina, Tajvani mbledh udhëheqësit të saj

Bota

Të ballafaquar me fjalë të ashpra nga Kina, Tajvani mbledh udhëheqësit të saj

Nga: A.SH Më: 19 janar 2019 Në ora: 14:44
Të ballafaquar me fjalë të ashpra nga Kina, Tajvani mbledh udhëheqësit të saj

 Vetëm pak javë më parë, presidenti Tsai Ing-wen i Tajvanit po luftonte politikisht. Partia e saj kishte humbur në zgjedhjet kryesore lokale, duke e bërë atë të kandidonte për një mandat tjetër vitin e ardhshëm, shkruan NYT, përcjellë "Bota sot".

Por pastaj ajo mori ndihmë nga një burim i pamundur: presidenti i Kinës.

Në një fjalim të këtij muaji për popullin e Tajvanit, një demokraci e vetë shkaktuar që Pekini e konsideron territorin kinez, presidenti Xi Jinping tha se ishulli "duhet të jetë dhe do të jetë" i bashkuar me Kinën dhe paralajmëroi se përpjekjet e pavarësisë mund të përmbusheshin nga forcat e armatosura.

"Vlerat demokratike janë vlera dhe mënyra e jetesës që të ballafaquar me fjalë të ashpra nga Kina, Tajvani tubohet rreth udhëheqësit të saj

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...