Kush janë viktimat e sulmit terrorist në Zelandën e Re - Bota Sot
Kush janë viktimat e sulmit terrorist në Zelandën e Re

Bota

Kush janë viktimat e sulmit terrorist në Zelandën e Re

Më: 16 mars 2019 Në ora: 09:55
Foto ilustrim

Autoritetet e Zelandës së Re kanë konfirmuar se 49 persona janë vrarë në sulmin masiv në Christchurch. Zyrtarët i kanë filluar përpjekjet për identifikimin e të gjitha viktimave.

Ajo që dihet është se personat e vrarë kishin ardhur nga vendet e ndryshme në Zelandën e Re. Shumë prej tyre ishin refugjatë që menduan se e kanë gjetur sigurinë në këtë shtet.

Shumë familje që ende nuk kanë kontaktuar me më të dashurit e tyre janë duke pritur në ankth për ndonjë lajm. Këta janë disa prej personave që janë raportuar të vdekur ose të zhdukur.

Daoub Nabi, 71-vjeçar

Daoud Nabi është një nga viktimat e para që është identifikuar nga autoritetet. Ai është lindur në Afganistan, por ishte vendosur në Zelandën e Re me familjen e tij në vitet e tetëdhjeta për t’i ikur pushtimit sovjetik.

Besohet që ai ka dalë para sulmuesit për t’i mbrojtur personat tjerë. Ai ka qenë inxhinier, ndërsa pas pensionimit ka shërbyer si kryetar i një shoqate lokale. Nabi ka qenë i njohur nga rrethi për përkrahjen që ua ofronte grupeve tjera të imigrantëve.

Sayyad Milne, 14-vjeçar

Sayaad Milne dëshironte të bëhej futbollist kur të rritej. Ai kishte shkuar në xhami me nënën e tij. Babai i djaloshit ka thënë se zyrtarisht nuk ka marrë lajm për vdekjen e tij, por se atë e kanë parë njerëzit. “E di ku është ai. E di që është në parajsë”, tha babai i tij.

Mucad Ibrahim, 3-vjeçar

Familja e djaloshit 3-vjeçar kanë thënë se nuk e kanë parë atë që nga koha e sulmit. Ata nuk e kanë gjetur fëmijën e tyre as në spitalet ku po trajtohen të plagosurit. Vëllai i tij ka thënë se familja beson që Mucadi është vrarë.

Policia ka konfirmuar se të paktën një fëmijë është vrarë dhe shumë të tjerë janë lënduar. Organet e drejtësisë nuk i kanë publikuar zyrtarisht emrat e tyre.

Raportohet se personat e zhdukur janë me prejardhje nga Jordania, India, Pakistani, Bangladeshi, Afganistani dhe Arabia Saudite, shkruan “BBC”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...