​HRW: Ushtria e Burkina Faso ka vrarë mbi 200 civilë

Afrika

​HRW: Ushtria e Burkina Faso ka vrarë mbi 200 civilë

Më: 26 prill 2024 Në ora: 20:26
Burkina Faso

Të paktën 223 civilë, duke përfshirë të paktën 56 fëmijë, u masakruan nga ushtria e Burkina Fasos në një ditë të vetme këtë shkurt, si sulme të dukshme hakmarrëse, tha Human Rights Watch në një raport të ri.

HRW tha se vrasjet mund të kishin qenë pjesë e një fushate të gjerë ushtarake kundër civilëve të akuzuar për bashkëpunim me grupe të armatosura.

"Ushtarët vranë 44 njerëz, përfshirë 20 fëmijë, në fshatin Nondin dhe 179 njerëz, duke përfshirë 36 fëmijë, në fshatin Soro aty pranë, të rrethit Thiou në provincën veriore Yatenga," tha raporti i publikuar të enjten, duke përshkruar shkurtin si “ndër incidentet më të këqija të ushtrisë” në vend që nga 2015.

Nuk kishte asnjë koment nga autoritetet e Burkina Faso, por autoritetet kalimtare kanë hedhur poshtë më parë raportet që akuzonin ushtarët për vrasjen e civilëve.

Tirana Hassan, drejtori ekzekutiv i grupit të të drejtave të njeriut, i quajti masakrat e supozuara "vetëm vrasjet e fundit masive të civilëve nga ushtria e Burkina Faso në operacionet e tyre kundër kryengritjes".

“Dështimi i përsëritur i autoriteteve të Burkinabe për të parandaluar dhe hetuar mizori të tilla nënvizon pse ndihma ndërkombëtare është kritike për të mbështetur një hetim të besueshëm për krimet e mundshme kundër njerëzimit,” tha Hassan.

Më 1 mars, Aly Benjamin Coulibaly, një prokuror provincial, tha se kishte marrë raporte për "sulme masive vdekjeprurëse" në fshatrat Komsilga, Nodin dhe Soro në provincën Yatenga më 25 shkurt, me një numër të përkohshëm prej "rreth 170 njerëz të ekzekutuar,” dhe se ai urdhëroi një hetim, sipas raportit.

Megjithatë, Coulibaly më vonë tha se kur ai vizitoi vendin e masakrave të raportuara, ai nuk ishte në gjendje të gjente dhjetëra trupa që ai priste.

Grupi për të drejtat e njeriut intervistoi 23 persona, duke përfshirë 14 dëshmitarë të vrasjeve, tre aktivistë lokalë të shoqërisë civile dhe tre anëtarë të organizatave ndërkombëtare, thuhet në raport.

Grupi tha se "verifikoi videot dhe fotografitë e shpërndara nga të mbijetuarit e pasojave të vrasjeve dhe të mbijetuarit e plagosur".

Autoritetet qeveritare duhet të ndërmarrin urgjentisht një hetim të plotë me mbështetjen e Bashkimit Afrikan dhe OKB-së, tha ai.

Vendi afrikan pa dalje në det dëshmoi dy grusht-shtete në vitin 2022, fillimisht në janar dhe më pas në shtator. /AA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat