Rusia i dënon me burg Dëshmitarët e Jehovahit

Bota

Rusia i dënon me burg Dëshmitarët e Jehovahit

Më: 23 maj 2019 Në ora: 14:36
Foto ilustrim

Një gjykatë në Rusi e ka dënuar një Dëshmitar të Jehovahit me gjashtë vjetë burgim.

Gjykata në Rusinë perëndimore të enjten ka hedhur poshtë edhe apelin e të dënuarit Dennis Christensen. Ai dënohet për pjesmarrje në një organizatë terroriste.

Amnesty International ka reaguar kundër këtij dënimi pasi që cenon të drejtat themelore të lirisë.

Rusia në vitet e fundit i ka përdorur ligjet e saja kundër ekstremizmit për të burgosur disidentë, aktivistë të opozitës dhe pjesëtarë të minoriteteve religjioze.

Në vitin 2017 Rusia i ka futur Dëshmitarët e Jehovahit në listën e organizaave terroriste. Andaj veprimatria e tyre është e jashtëligjshme.

Së paku 200 Dëshmitarë të Jehovaihit po përballen me akuza nga gjykatat. 28 janë dënuar me burg deri tani për këtë çështje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat