Përkujtohet 30-vjetori i protestave kundër regjimit komunist në Kinë - Bota Sot
Përkujtohet 30-vjetori i protestave kundër regjimit komunist në Kinë

Bota

Përkujtohet 30-vjetori i protestave kundër regjimit komunist në Kinë

Më: 26 maj 2019 Në ora: 16:54
Përkujtohet 30-vjetori i protestave kundër regjimit komunist në Kinë

Më shumë se 2,000 njerëz sot përkujtuan 30-vjetorin e protestës pro-demokrate në sheshin Tiananmen të Pekinit, e cila përfundoi me gjakderdhje.

Në rrugët e Hong Kongut, territori gjysmë autonome kinez, dolën demonstruesit që mbanin një ombrellë të verdhë me mbishkrimin "Mbështetja e lirisë, kundërshtimi i ligjeve të këqija".

Disa mbanin një valixhe të zezë dhe të tjerë mbanin numrat gjashtë dhe katër në kujtim të 4 qershorit 1989, kur autoritetet komuniste kineze urdhëruan ushtrinë të shtypte demonstratat në sheshin Tiananmen të udhëhequr nga studentët.

Qindra, nëse jo mijëra, qytetarë të pranishëm u vranë nga regjimi komunist në natën e 3 deri më 4 qershor 1989.

Tubimet në kujtim të kësaj ngjarjeje janë të ndaluara në pjesën tjetër të Kinës dhe ata që përpiqen të rrisin ndërgjegjësimin për këtë shpesh përballen me dënime.

Megjithatë, në Hong Kong çdo vit, nderohen viktimat dhe fryma e protestës në Tiananmen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat