Kriza në Rohingya, SHBA-të sanksionojnë top gjeneralët e Myanmar - Bota Sot
Kriza në Rohingya, SHBA-të sanksionojnë top gjeneralët e Myanmar

Bota

Kriza në Rohingya, SHBA-të sanksionojnë top gjeneralët e Myanmar

Më: 17 korrik 2019 Në ora: 13:22
Gjeneralëve dhe familjeve të tyre u është ndaluar hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

SHBA-të kanë vendosure sanksione mbi gjeneralë dhe tre zyrtarë të lartë të Myanmar-it, duke i akuzuar ata për shkelje të të drejtave të njeriut kundër muslimanëve Rohingya.

Gjeneralëve dhe familjeve të tyre u është ndaluar hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se kishte dëshmi të besueshme se gjeneralët ishin të përfshirë në goditjen e dhunshme ndaj minoritetit Rohingya në vitin 2017 dhe se abuzimet po vazhdonin.

“Ne mbetemi të shqetësuar se qeveria e Birmanisë nuk ka ndërmarrë asnjë veprim për të mbajtur përgjegjës ata që janë përgjegjës për shkeljet dhe abuzimet e të drejtave të njeriut dhe ka raporte të vazhdueshme të ushtrisë birmane që kryejnë shkelje të të drejtave të njeriut” ka thënë Pompeo.

Qeveria dhe ushtria e Myanmar dënoi sanksionet.

Gjeneral i brigades Zaw Min Tun i tha agjencisë së lajmeve Reuters se një hetim i ushtrisë mbi dhunën e vitit 2017 ishte në vazhdim.

Por, Pompeo tha se sanksionet ishin nxitur pjesërisht nga vendimi i kohëve të fundit i komandantit të përgjithshëm Min Aung Hlaing për lirimin, pas vetëm disa muajsh, të ushtarëve të dënuar për vrasje shtesë gjyqësore në fshatin Inn Din në 2017.

Ata shpenzuan më pak kohë prapa hekurave sesa dy gazetarë të Reuters, Wa Lone dhe Kyaw Soe Oe, të cilët kishin hetuar masakrën. Të dy gazetarët qëndruan më shumë se 16 muaj në burg me akuza për marrjen e sekreteve shtetërore përpara se të lirohen në amnisti më 6 maj.

Korrespondentët thonë se ushtria ende ka ndikim të konsiderueshëm në Mianmar, i njohur gjithashtu si Burma.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...