Mbi tri dekada bashkëpunim ndërkombëtar për të mbrojtur shtresën e ozonit - Bota Sot
Mbi tri dekada bashkëpunim ndërkombëtar për të mbrojtur shtresën e ozonit

Bota

Mbi tri dekada bashkëpunim ndërkombëtar për të mbrojtur shtresën e ozonit

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 07:39
Ilustrim

“32 vjet dhe shërimi” është tema e këtij viti që feston Ditën e Ozonit ose ndryshe mbi tri dekada bashkëpunim të shquar ndërkombëtar për të mbrojtur shtresën e ozonit dhe klimën sipas Protokollit të Montrealit.

Vlerësimi i fundit shkencor i zvogëlimit të ozonit, i përfunduar në vitin 2018, tregon se si rezultat, pjesë të shtresës së ozonit janë rikuperuar në një normë prej 1-3% për dekadë që nga viti 2000.

Me ritmet e parashikuara, shtresa e ozonit në hemisferën veriore do të rikuperohet plotësisht deri në vitin 2030,  hemisfera jugore deri në vitin 2050 dhe rajonet polare deri më 2060.

Përpjekjet për mbrojtjen e shtresës së ozonit kanë kontribuar gjithashtu në luftën kundër ndryshimit të klimës duke shmangur rreth 135 miliardë ton emetime ekuivalente të dyoksidit të karbonit, nga 1990 deri në 2010, sipas një raporti të OKB-së.

“Në këtë Ditë Botërore të Ozonit, ne mund të festojmë suksesin tonë. Por ne të gjithë duhet të bëjmë presion që t'i mbajmë këto fitime, veçanërisht duke mbetur vigjilentë dhe duke trajtuar çdo burim të paligjshëm të substancave që shkatërrojnë ozonin kur ato lindin. Ne gjithashtu duhet të mbështesim me gjithë zemër Ndryshimin në Kigali në Protokollin e Montrealit, i cili hyri në fuqi më 1 janar 2019. Duke u ndalur hidrofluorokarburet (HFC), të cilat janë gaze të fuqishme për ngrohjen e klimës, ky ndryshim mund të shmangë deri në 0.4 °C të temperaturës globale që rritet deri në fund të shekullit”, thuhet në një deklaratë të Kombeve të Bashkuara me rastin e shënimit të kësaj dite.

Më 1994 Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara vendosi 16 shtatorin si Ditën Ndërkombëtare të Mbrojtjes së Shtresës së Ozonit, e cila kujton datën e nënshkrimit, në 1987, të Protokollit në Montreal mbi substancat që e hollojnë shtresën e ozonit.

Shtresa e ozonit, një mburojë e brishtë e gazit, mbron Tokën nga pjesa e dëmshme e rrezeve të diellit, duke bërë ruajtjen e jetës në planetin tonë.

Dëmtimi i shtresës së ozonit ndikon në jetën në Tokë duke krijuar efektin serë dhe ngrohjen globale, dhe shtresa më e përqendruar e tij shtrihet 20 - 40 km mbi sipërfaqen e planetit tonë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...