155 të vdekur, 236 të plagosur nga shirat e rrëmbyeshëm që goditën Tanzaninë

Afrika

155 të vdekur, 236 të plagosur nga shirat e rrëmbyeshëm që goditën Tanzaninë

Më: 26 prill 2024 Në ora: 06:01
Foto ilustrim

Përmbytjet e shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm kanë lënë 155 të vdekur dhe 236 të tjerë të plagosur në Tanzani, tha në parlament kryeministri Kassim Majaliwa.

Përmbytjet e shpejta janë raportuar në 14 nga 26 rajonet në kontinentin e Tanzanisë, duke prekur 200,000 njerëz dhe duke dëmtuar 10,000 shtëpi, tha Majaliwa në kryeqytetin, Dodoma.

Infrastruktura e shkollave, kulturat bujqësore, rrugët, urat, objektet shëndetësore dhe bagëtitë u ndikuan nga përmbytjet, tha ai.

Qeveria ka ndërmarrë hapa që synojnë parandalimin e situatave të mëtejshme katastrofike, si urdhërimi i mbylljes së shkollave në zonat e prekura më rëndë nga përmbytjet, tha Majaliwa.

Agjencia Kombëtare e Rrugëve, Agjencia e Rrugëve Rurale dhe Urbane dhe Korporata e Hekurudhave janë urdhëruar të ndërmarrin një vlerësim urgjent të rrugëve dhe hekurudhave të dëmtuara për rinovim të menjëhershëm, tha ai.

Shirat e dendur, të ndikuar nga kushtet e El-Nino, pritet të zgjasin deri në maj, sipas Autoritetit Meteorologjik të Tanzanisë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat