La Repubblica: Mjekët, avokatët dhe vizitorët e Assange u spiunuan – informacionet iu dërguan inteligjencës amerikane - Bota Sot
La Repubblica: Mjekët, avokatët dhe vizitorët e Assange u spiunuan – informacionet iu dërguan inteligjencës amerikane

Bota

La Repubblica: Mjekët, avokatët dhe vizitorët e Assange u spiunuan – informacionet iu dërguan inteligjencës amerikane

Më: 18 nëntor 2019 Në ora: 22:23
Julian Assange

Tingëllon si një film i James Bond, por me të vërtetë ndodhi. Julian Assange, gazetarët e WikiLeaks dhe çdo avokat, reporter, politikan, artist dhe mjek i vetëm që vizitoi themeluesin e WikiLeaks në ambasadën e Ekuadorit gjatë shtatë viteve të fundit iu nënshtrua spiunazhit sistematik.

Kështu së paku shkruan mediumi italian “La Repubblica”, sipas të cilit, takimet dhe bisedat u regjistruan dhe u filmuan, dhe të gjitha informacionet iu dërguan inteligjencës amerikane.

Po sipas këtij mediumi, ndonjëherë operacionet e spiunazhit ishin edhe jashtë murit: në një moment spiunët madje planifikuan të vidhnin pelenën e një foshnje të sjellë për të vizituar Assange brenda ambasadës.

Qëllimi? Për të mbledhur fecesin e foshnjës dhe kryerjen e një testi të ADN-së për të vërtetuar nëse i porsalinduri ishte “një bir i fshehtë i Julian Assange”.

La Repubblica shkruan madje ka pasur qasje në disa nga videot, audios dhe fotot.

“Takimet midis themeluesit të WikiLeaks dhe avokatëve të tij, ekzaminimet mjekësore të Julian Assange, takimet diplomatike të ambasadorit ekuadorian Carlos Abad Ortiz, takimet midis Assange dhe gazetarëve. Gjithçka ishte spiunuar”, shkruan tutje ky medium.

Autori i këtij artikulli zbuloi se ajo nuk ishte filmuar vetëm, por telefonat ishin hapur, me sa duket për të marrë kodin IMEI që lejon identifikimin unik të telefonit në mënyrë që të përgjojë atë.

“Spiunët gjithashtu kishin qasje në USB, megjithëse në këtë fazë nuk është e qartë nëse ata arritën të thyejnë kriptimin duke mbrojtur informacionin e ruajtur në disqet USB brenda çantave tona”, shkruan mediumi italian.

Kështu, vlerëson La Repubblica, “këto janë shkelje shumë serioze të konfidencialitetit të burimeve gazetareske, duke pasur parasysh se takimet tona brenda ambasadës ishin krejtësisht profesionale dhe, si vizitorë të shpeshtë, ne u regjistruam vazhdimisht si ‘gazetarë’”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat