Një studim spanjoll ka hedhur dyshime në fizibilitetin e imunitetit si një mënyrë për të trajtuar pandeminë e koronavirusit - Bota Sot
Një studim spanjoll ka hedhur dyshime në fizibilitetin e imunitetit si një mënyrë për të trajtuar pandeminë e koronavirusit

Bota

Një studim spanjoll ka hedhur dyshime në fizibilitetin e imunitetit si një mënyrë për të trajtuar pandeminë e koronavirusit

Nga: E.R Më: 7 korrik 2020 Në ora: 15:18
Foto Ilustrim

Një studim Spanjoll ka hedhur dyshime në fizibilitetin e imunitetit të tufës si një mënyrë për të trajtuar pandeminë e koronavirusit.

Studimi i më shumë se 60,000 njerëzve vlerëson se rreth vetëm 5% e popullsisë spanjolle ka zhvilluar antitrupa, raportoi revista mjekësore Lancet, shkruan BBC, transmeton ''Bota sot''

Imuniteti i tufës arrihet kur njerëz të mjaftueshëm infektohen me një virus për të ndaluar përhapjen e tij.

Rreth 70% deri 90% të një popullate duhet të jetë imun për të mbrojtur të pa infektuar.

Përhapja e antitrupave Covid-19 ishte nën 3% në rajonet bregdetare, por më e lartë në zonat e Spanjës me shpërthime të përhapura, thuhet në raport.

Megjithë ndikimin e lartë të Covid-19 në Spanjë, vlerësimet mbeten të ulëta dhe janë qartë të pamjaftueshme për të siguruar imunitetin e tufës, thanë autorët e studimit në raport.

Kjo nuk mund të arrihet pa pranuar dëmin kolateral të shumë vdekjeve në popullatën e ndjeshme dhe mbingarkesën e sistemeve shëndetësore.

Në këtë situatë, masat dhe përpjekjet në distancë sociale për të identifikuar dhe izoluar raste të reja dhe kontaktet e tyre janë të domosdoshme për kontrollin e ardhshëm të epidemis.

Studimi mendohet të jetë më i madhi në llojin e tij në koronavirus në Evropë.

Ka pasur studime të një lloji të ngjashëm në Kinë dhe SH.B.A. dhe gjetja kryesore nga këto grupe përfaqësuese është se shumica e popullsisë duket se ka mbetur e papreku ndaj koronavirusit, "madje edhe në zona me qarkullim të përhapur të virusit", artikulli Lancet tha.

Prof Danny Altmann, zëdhënës i Shoqatës Britanike për Imunologji dhe Profesor i Imunologjisë në Imperial College London, e përshkroi studimin si "të kthjelltë".

"Gjetjet si kjo forcojnë idenë që përballen me një infeksion vdekjeprurës që shkakton imunitet mjaft të shkurtër, sfida është të identifikoni strategjitë më të mira të vaksinave në gjendje për të kapërcyer këto probleme dhe stimuluar një reagim të madh, të qëndrueshëm, optimal, imunitar në mënyrë virusi nuk arriti të bëjë, "tha Prof Altmann.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat