Pse qëndrimet ndaj maskave kanë ndryshuar në të gjithë botën

Bota

Pse qëndrimet ndaj maskave kanë ndryshuar në të gjithë botën

Nga: E.R Më: 14 korrik 2020 Në ora: 13:22
Donald Trump dhe Boris Johnson

Ditët e kaluara, si Presidenti i SHBA Donald Trump ashtu dhe Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson janë parë për herë të parë duke mbajtur maska ​​në publik.

Z. Trump më parë talli të tjerët për veshjen e maska, dhe sugjeroi që disa mund të veshin pajisje të tilla personale mbrojtëse për të treguar mosmiratimin e tij ndaj tij, edhe pasi Qendrat e SHBA për Kontrollin e Sëmundjeve rekomanduan mbulesa të fytyrës.

Ndërkohë, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar fillimisht nuk ishte e gatshme të këshillonte publikun e gjerë për të veshur mbulesa të fytyrës, ashtu si vepruan vendet e tjera në Evropë, shkruan BBC, transmeton ''Bota sot''.

Ai futi rregulla që u kërkojnë njerëzve që të veshin mbulesa fytyre në transportin publik në qershor, dhe tani thotë se njerëzit në Angli duhet të veshin mbulesa fytyre në dyqane ose të përballen me një gjobë.

Në nivel global, shumë autoritete - përfshirë Organizatën Botërore të Shëndetit (WHO) - fillimisht sugjeruan që maska ​​nuk ishin efektive në parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Sidoqoftë, ata tani rekomandojnë mbulesa të fytyrës në hapësira të mbyllura, dhe shumë qeveri madje i kanë bërë ato të detyrueshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat