SHBA ekzekuton të burgosurin e parë federal në 17 vjet - Bota Sot
SHBA ekzekuton të burgosurin e parë federal në 17 vjet

Bota

SHBA ekzekuton të burgosurin e parë federal në 17 vjet

Më: 14 korrik 2020 Në ora: 15:04
Daniel Lewis Lee

Vrasësi amerikan Daniel Lewis Lee është dënuar me vdekje, disa orë pasi Gjykata Supreme lejoi ekzekutimet e para të të burgosurve federale në 17 vjet.

Disa ekzekutime fillimisht u vonuan kur një gjykatës vendosi të hënën se kishte ende sfida juridike të pazgjidhura.

Të burgosurit e dënuar kishin argumentuar se injeksionet vdekjeprurëse përbëjnë “dënime mizore dhe të pazakonta”.

Por Gjykata Supreme votoi 5 me 4 se “ekzekutimet mund të vazhdojnë ashtu siç ishte planifikuar”.

Vitin e kaluar, administrata Trump tha se do të rifillonte ekzekutimet federale.

Disa nga të afërmit e viktimave të Lee kundërshtuan ekzekutimin e tij në Indiana dhe kishin kërkuar ta vononin atë, duke argumentuar se pjesëmarrja në të mund t’i ekspozonte ata në koronavirus.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat