Kongo dënon me vdekje 8 ushtarë për braktisje të “vijës së frontit”

Afrika

Kongo dënon me vdekje 8 ushtarë për braktisje të “vijës së frontit”

Më: 4 maj 2024 Në ora: 13:56
Foto ilustrim

Një gjykatë ushtarake në Republikën Demokratike të Kongos ka dënuar me vdekje tetë ushtarë për braktisjen e vijës së frontit përballë sulmeve nga grupi rebel M23. Dënimi u lexua të premten në qytetin lindor të Gomës, raporton AP.

Gjykata ushtarake nuk ngriti asnjë akuzë ndaj tre nënoficerëve të tjerë që ishin akuzuar për të njëjtin krim. Avokatët e ushtarëve të dënuar thanë se planifikonin të apelonin.

“Ky vendim do të anulohet. Ne kemi besim, sepse nëse në nivel Goma, drejtësia ushtarake dështoi, besojmë se në nivelin e Gjykatës së Lartë Ushtarake, nuk do të lëmë të mbetet një vendim monstruoz si ky”, ka thënë Alexis Olenga, avokat.

Republika Demokratike e Kongos kohët e fundit rivendosi dënimin me vdekje pas më shumë se dy dekadash. Ministria e Drejtësisë ka thënë se ndalimi i vitit 2003 i lejoi shkelësit e akuzuar për tradhti dhe spiunazh t’i shpëtonin dënimit të duhur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat