OBSH: Rezistenca antimikrobike, po aq e rrezikshme sa pandemia

Bota

OBSH: Rezistenca antimikrobike, po aq e rrezikshme sa pandemia

Më: 22 nëntor 2020 Në ora: 09:51
OBSH

Fenomeni global i rezistencës antimikrobike, po aq i rrezikshëm sa një pandemi, kërcënon të zhbëjë një shekull përparim mjekësor, paralajmëroi sot OBSH.

Rezistenca antimikrobike ndodh kur bakteret, viruset, kërpudhat dhe parazitët i rezistojnë efekteve të ilaçeve, duke përfshirë antibiotikët, që i bën infeksionet e zakonshme më të vështira për t’u trajtuar dhe rrit rrezikun e përhapjes së sëmundjeve, formave të rënda të sëmundjes. infeksioneve dhe vdekjeve.

“Rreth 700 000 persona vdesin çdo vit nga kjo rezistencë dhe pa veprime të forta për të siguruar përdorimin e duhur të antibiotikëve ekzistues, si edhe trajtime të reja dhe më të mira, ky numër mund të rritet në dhjetë milionë deri në vitin 2050″, tha Federata Ndërkombëtare e Industrisë së Barnave (IFPMA).

“Rezistenca antimikrobike është një krizë globale e afërt që mund të eklipsojë COVID-19 përsa i përket vdekjeve dhe kostove ekonomike”, paralajmëroi Drejtori i Përgjithshëm i IFMPA-s, Thomas Cueni.

Antimikrobikët janë armë thelbësore në luftën kundër sëmundjeve te njerëzit, kafshët dhe bimët. Ato përfshijnë antibiotikë, antiviralë, antifungale dhe antiparazitikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat