Shtimi i rasteve me COVID-19, Franca dhe Polonia shtrëngojnë masat lokale

Bota

Shtimi i rasteve me COVID-19, Franca dhe Polonia shtrëngojnë masat lokale

Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 23:03
Foto ilustrim

Qarku i Dunkirk, në pjesën veriore të Francës, është një prej 20 zonave të vendit ku janë prezantuar masa të reja shtrënguese të cilat hyjnë në fuqi këtë fundjavë.

Sipas raportimeve të reja, 1 në 100 persona rezultojnë të infektuar me COVID-19, sipas ministrit të Shëndetësisë Olivier Veran.

Banorët e këtij qarku tashmë do të jenë të detyruar të mbajnë maska në të gjitha ambientet publike si dhe mund të udhëtojnë vetëm për arsye të domosdoshme.

Franca ndodhet në shtetrrethim pas orës 6 të mesditës, ndërsa në fundjavë është në izolim të plotë në disa zona ku janë regjistruar rastet më të larta.

Të njëjtat masa janë marrë dhe për zonën e Nisit, në veriperëndim të Francës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat