Fuqia e Rusisë është në rënie, thotë shefi i shërbimit britanik të inteligjencës

Bota

Fuqia e Rusisë është në rënie, thotë shefi i shërbimit britanik të inteligjencës

Më: 26 prill 2021 Në ora: 12:34
Foto ilustrim

Veprimet e “pamatura” të Rusisë janë shqetësuese, por fuqia e Moskës është në rënie, sipas shefit të ri të shërbimit të jashtëm britanik të inteligjencës.

Sipas mediave të huaja, shefi i MI6, Richard Moore vuri në dukje tensionin e shtuar mbi Ukrainën dhe raportet e javës së kaluar se agjencia e inteligjencës ushtarake e Rusisë, GRU, shpërtheu një fabrikë të armëve çeke – si shkaqe shqetësimi.

“Kur merrni parasysh atë model të sjelljes së pamatur, natyrisht që atëherë shikoni se çfarë po ndodh rreth Ukrainës dhe natyrisht kjo na shqetëson”, citohet të ketë thënë Moore në një intervistë të dielën me Times Radio.

Javën e kaluar, Moska njoftoi se do të tërheqë pothuajse 100,000 trupa nga kufiri i Ukrainës, duke de-përshkallëzuar tensionet mes shqetësimeve të një pushtimi të plotë.

Moore tha se Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara kishin paralajmëruar presidentin rus Vladimir Putin për dëmet që mund të shkaktojë një pushtim.

Por pavarësisht shqetësimeve, Moore tha se fuqia e Moskës po zbehet.

“Rusia është një fuqi objektivisht në rënie ekonomike dhe demografike”, ka thënë ai. “Është një vend jashtëzakonisht i sfiduar. Dhe qartë trajtimi i Alexei Navalny, siç pamë me mijëra protestues në rrugët e një numri qytetesh, tregon se ka një marrëveshje pakënaqësie në raport Putin”.

Kreu i opozitës Navalny u burgos në shkurt dhe ka qenë në grevë urie për të protestuar ndaj trajtimit të tij.

Moore – shefi i parë i shërbimit që dha ndonjëherë një intervistë të transmetuar – zbuloi gjithashtu se MI6 po kontrollon “angazhimet rreth klimës të vendeve”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat