Ministria e Mbrojtjes së Britanisë: Ofensiva ruse në Donbas ka humbur vrullin

Bota

Ministria e Mbrojtjes së Britanisë: Ofensiva ruse në Donbas ka humbur vrullin

Nga: A.SH Më: 15 maj 2022 Në ora: 09:45
Ukrainë

Ofensiva e Rusisë në Donbas ka humbur vrullin dhe ka rënë ndjeshëm prapa afatit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar.

Rusia e ripërqendroi sulmin në rajonin lindor, tradicionalisht në qendër industriale të Ukrainës, pas pushtimit fillestar më të gjerë, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Në përditësimin e saj të përditshëm të mëngjesit në Twitter mbi situatën në Ukrainë, Ministria e Mbrojtjes thotë: "Megjithë fillimin në shkallë të vogël, Rusia ka dështuar të arrijë përfitime të konsiderueshme territoriale gjatë muajit të kaluar, ndërsa ka mbajtur vazhdimisht nivele të larta të acarimit."

Ai thotë se Rusia ka të ngjarë të ketë humbur një të tretën e forcës luftarake tokësore që kreu në shkurt dhe humbja shtesë e inteligjencës dhe pajisjeve kritike, duke përfshirë dronët, do të përkeqësojë vonesat në çdo përparim rus, do të kufizojë manovrat e saj dhe do t'i lërë forcat e saj të cenueshme.

Ministria e Mbrojtjes thotë gjithashtu se morali rus do të jetë i ulët dhe efektiviteti luftarak do të reduktohet.

"Në kushtet aktuale, Rusia nuk ka gjasa të përshpejtojë në mënyrë dramatike normën e saj të avancimit gjatë 30 ditëve të ardhshme," përfundon ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat