Rusia nuk ka të ndalur, kërcënon edhe këtë shtet të Ballkanit/ SHBA, BE dhe Britania në ndihmë të Ukrainës, ky është vendimi që marrin

Bota

Rusia nuk ka të ndalur, kërcënon edhe këtë shtet të Ballkanit/ SHBA, BE dhe Britania në ndihmë të Ukrainës, ky është vendimi që marrin

Nga: BOTA SOT Më: 25 maj 2022 Në ora: 06:00 Përditësuar në ora: 23:35 më 25.05.2022
Antony Blinken

Putin njofton rritje të pensioneve dhe pagës minimale ndërsa inflacioni rritet në Rusi

Presidenti Vladimir Putin ka njoftuar se pensionet shtetërore dhe paga minimale do të rriten ndjeshëm në Rusi nga 1 qershori, raporton CNN, përcjell Bota sot.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve TASS, Putin e bëri njoftimin në një takim të Këshillit Shtetëror.

"Ne e diskutuam këtë çështje me qeverinë për një kohë të gjatë, kishte mosmarrëveshje brenda qeverisë dhe u përpunua një zgjidhje," tha ai sipas TASS.

“Propozoj që nga 1 qershori të rriten me 10% pensionet e pensionistëve që nuk punojnë”.

"Detyra jonë kryesore është të sigurojmë një rritje të mëtejshme të pagës minimale, në mënyrë që niveli i të ardhurave të qytetarëve të tejkalojë ndjeshëm masën e normës së jetesës," shtoi ai.

Pak histori: Pensionet u rritën me 8.6% në fillim të vitit, por inflacioni është rritur ndjeshëm këtë vit. Putin tha se aktualisht ishte 17.5%, por do të binte në 15% deri në fund të vitit. Megjithatë, ai mohoi se rritja e inflacionit ishte e lidhur me konfliktin në Ukrainë.

"Viti aktual nuk është i lehtë. Që nga fillimi i tij, inflacioni kumulativ ka kaluar 11%, por kur them "jo i lehtë" kjo nuk do të thotë aspak se të gjitha këto vështirësi lidhen me këtë operacion special ushtarak, sepse në vendet që bëjnë mos kryeni asnjë operacion, le të themi, përtej oqeanit, në Amerikën e Veriut, në Evropë, inflacioni është i krahasueshëm. Dhe nëse shikoni strukturën e ekonomisë së tyre - është edhe më shumë se e jona, dhe në disa vende fqinje, është shumë herë më e lartë, "tha Putin.

Sergei Lavrov kërcënon Kroacinë: Autoritetet kanë mbajtur një qëndrim armiqësor ndaj Rusisë

Në përvjetorin e marrëdhënieve diplomatike, Kroacia ka marr një kërcënim serioz nga Ministria ruse e Punëve të Jashtme.

Siç shkruajnë mediet kroate, institucioni që drejtohet nga Sergei Lavrov ka thënë se autoritetet vendore e kanë mbajtur një qëndrim armiqësor ndaj Rusisë.

“Autoritetet kroate në muajt e fundit vendosën të trajtojnë Rusinë jashtëzakonisht armiqësore, gjë që është në kontrast të madh me arritjet tona dypalëshe”, thuhet në reagimin e MJP-së ruse.

Sipas tyre, Kroacia duhet të kthehet në rrugën e dialogut.

“Ne besojmë se do të mbizotërojë arsyeja e shëndoshë dhe Kroacia do të kthehet në rrugën e dialogut konstruktiv”, përfundon reagimi.

25 maji shënon 30 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Federatës Ruse dhe Republikës së Kroacisë. 

Blinken njofton grupin e përbashkët të Mbretërisë së Bashkuar, BE-së dhe SHBA-së për të dokumentuar krimet e luftës në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken njoftoi nisjen e një grupi të ri të përbashkët të MB, BE dhe SHBA për të ndihmuar në mbështetjen e përpjekjeve të Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës (OPG) për të dokumentuar krimet e luftës dhe mizoritë e tjera të kryera në Ukrainë, raporton CNN, përcjell Bota sot.

Mekanizmi i ri, i quajtur Grupi Këshillimor i Krimeve të Mizorive (ACA), do të "sigurojë këshilla strategjike dhe ndihmë operacionale për Njësitë e Krimeve të Luftës të OPG-së, autoriteti i krijuar ligjërisht përgjegjës për ndjekjen penale të krimeve të luftës dhe mizorive të tjera në Ukrainë," tha Blinken.

"Megjithëse Shtetet e Bashkuara dhe partnerët tanë po mbështesin një sërë përpjekjesh ndërkombëtare për të ndjekur përgjegjësinë për mizoritë, OPG do të luajë një rol vendimtar për të siguruar që ata që janë përgjegjës për krimet e luftës dhe mizoritë e tjera të mbahen përgjegjës."

Ai shtoi se “AKA do të ndërlidhet me Departamentin e Drejtësisë pasi ajo ndjek përgjegjësinë në gjykatat amerikane”.

Përveç thjeshtimit të përpjekjeve, ACA do të sigurojë gjithashtu fonde të zgjeruara për ekipin e prokurorëve ndërkombëtarë dhe ekspertëve të tjerë të krimeve të luftës të vendosur tashmë në rajon, tha Blinken.

Në fillim të kësaj jave, një ushtar rus 21-vjeçar u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e një burri të paarmatosur në gjyqin e parë të Ukrainës për krime lufte që nga pushtimi rus.

Zvicra do të konfiskojë asetet e bashkëpunëtorit të ish-presidentit ukrainas të lidhur me Rusinë

Qeveria zvicerane po sekuestron asete me vlerë më shumë se 100 milionë franga zvicerane (82 milionë £) nga një bashkëpunëtor i ish-presidentit të Ukrainës, Viktor Janukoviç.

Sekuestrimi ka të bëjë me asetet e Yuriy Ivanyushchenko dhe familjes së tij që ishin ngrirë pas revolucionit të Ukrainës në vitin 2014, tha ajo në një deklaratë, duke theksuar se masa nuk kishte lidhje me sanksionet që Bern vendosi kundër rusëve këtë vit, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Yanukovych u rrëzua në vitin 2014, në atë që u bë i njohur si revolucioni Maidan, i cili e çoi Ukrainën në një prirje më pro-perëndimore dhe larg sferës së ndikimit të Rusisë.

Disa ekspertë thonë se rrëzimi i Yanukovych ishte kyç për aneksimin e Krimesë nga Rusia dhe çoi, përfundimisht, në pushtim.

Ushtria e Putinit me një sukses në rajonin lindor të Donbasit!

"Sasia ka një cilësi të vetën."

Thuhet se këto fjalë janë përdorur nga Joseph Stalin për të përshkruar qasjen sovjetike ndaj luftës. Dërgoni trupa në një konflikt dhe përfundimisht do ta mposhtni armikun. Ajo funksionoi për Ushtrinë e Kuqe kundër nazistëve dhe finlandezëve. Në të dyja luftërat ata humbën më shumë burra, por përfundimisht dolën në krye, shkruan BBC, përcjell Bota sot.

Janë fjalë që vlejnë edhe sot.

Ushtria e Vladimir Putin më në fund po korr një sukses, pasi forcat e tij bëjnë përparime në rajonin lindor të Donbasit. Gjatë ditëve të fundit ata kanë pushtuar një numër qytetesh dhe fshatrash, duke i detyruar ukrainasit të tërhiqen në pozicione më të mbrojtura.

Ata po e bëjnë këtë me një peshë të madhe numrash. Jo vetëm burra, por artileri, forca të blinduara dhe fuqi ajrore.

Sot në mëngjes, Guvernatori i rajonit të Luhansk i përshkroi numrat që ata po dilnin si "të çmendur". Presidenti Zelensky tha për ABC News se njerëzit e tij ishin më të shumtë në numër 7 me 1 në rajon.

Objektivat aktuale ruse janë qytetet binjake Severodonetsk dhe Lysychansk. Mendohet se atje janë mijëra forca ukrainase, të gërmuara dhe të përgatitura për një betejë të gjatë. Por, ata po përballen me perspektivën e prerjes… pastaj të shkatërruar nga pesha e madhe e forcave ruse.

Nëse kjo ndodh, disa nga trupat më të mira të Ukrainës do të nxirren nga lufta.

Por, jo gjithçka është e humbur për ukrainasit. Ata kanë sasi të mëdha të mbështetjes ushtarake ndërkombëtare, të premtuara dhe gjatë rrugës, shumica e saj shumë më e avancuar se ajo që shfaqet aktualisht në Donbas.

Pyetja është, a mund ta sjellin atë cilësi, përpara se sasia ruse t'i kapërcejë?

Beteja për rrugën kryesore ndërsa luftimet arrijnë në qytetin e Ukrainës

Një figurë e lartë në Ukrainën lindore ka mohuar raportet se një rrugë jetike që lidh zonat e kontrolluara nga ukrainas në lindje është bllokuar nga pjesa tjetër e vendit nga forcat ruse, raporton BBC, përcjell Bota sot.

"Luhansk nuk është prerë," tha kreu i administratës ushtarake të rajonit, Serhiy Haidai.

Luftimet kanë arritur në periferi të qytetit të madh të Severodonetsk, një objektiv kryesor rus.

Nëse kapin rrugën për në Bakhmut, atëherë qyteti mund të rrethohet.

Haidai tha se ndërsa rruga për në jug-perëndim të Severodonetsk ishte vënë nën zjarr, ndihma humanitare ende po kalonte.

Gjërat ishin shumë më të zymta në vetë Severodonetsk, i cili bombardohej 24 orë në ditë dhe forcat ruse ishin mjaft afër për të përdorur raketa mortajash, si dhe artileri dhe bombardime ajrore, tha ai për BBC.

Gjashtë persona u vranë në bombardimet ruse të martën, tha ai në burimin e tij në Telegram.

Nëse Rusia kap qytetin fqinj Lysychansk, atëherë i gjithë rajoni i Luhansk do të jetë në duart e saj.

Putin viziton ushtarët e plagosur rusë

Presidenti rus Vladimir Putin është takuar me ushtarët e plagosur në fushatën ushtarake të Moskës në Ukrainë dhe i ka përshëndetur si heronj, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Ky është takimi i parë i këtij lloji që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Takimet u zhvilluan në spitalin ushtarak Mandryka të Moskës.

Putin shtrëngoi duart me burrat dhe pyeti një ushtar për djalin e tij të vogël, duke i thënë: "Ai do të jetë krenar për babanë e tij".

"Këta janë njerëz që po rrezikojnë shëndetin dhe jetën e tyre për hir të njerëzve dhe fëmijëve të Donbasit, për hir të Rusisë. Ata janë të gjithë heronj," u tha ai zyrtarëve pas takimit me të plagosurit.

Ukrainës i mungon hapësira për ruajtjen e grurit për eksport

Ukraina nuk ka hapësirë të mjaftueshme për të ruajtur drithin, kur të jetë gati për të korrur, tha një deputete ukrainase në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Yevheniia Kravchuk tha se koha po mbaronte për të eksportuar 22 milionë tonë drithë që aktualisht është në ruajtje në Ukrainë, përpara se të korrat e ardhshme të jenë gati për t'u ruajtur.

Kjo vjen ndërsa Rusia vazhdon të bllokojë portet e vendit të Detit të Zi.

"Kemi rreth një muaj e gjysmë para se të fillojmë të mbledhim të korrat e reja," tha ajo në margjinat e ngjarjes në resortin zviceran.

Ka pasur paralajmërime në rritje për një krizë globale ushqimore, pasi Rusia dhe Ukraina së bashku përbëjnë gati një të tretën e furnizimeve globale të grurit. Ukraina është gjithashtu një eksportues i madh i misrit, elbit, vajit të lulediellit dhe vajit të rrepës.

Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha të martën se Moska duhet të diskutojë eksportin e grurit të bllokuar në Ukrainë si rezultat i bllokadës ruse.

Zëvendësministrin e jashtëm të Rusisë, Andrei Rudenko, tha se Moska ishte e gatshme të siguronte një korridor humanitar për anijet që transportonin ushqime që të largoheshin nga Ukraina, në këmbim të heqjes së disa sanksioneve.

Sekretari i mbrojtjes britanik Ben Wallace, hodhi poshtë idenë e heqjes së sanksioneve për të thyer bllokimin. Ai tha se Rusia duhet "të bëjë gjënë e duhur", ndërsa u takua me homologen e tij spanjolle Margarita Robles në Spanjë.

Në vend të kësaj, ai mirëpriti sugjerimin që vendet e tjera të Detit të Zi, si Turqia, mund të shoqëronin dërgesat e grurit në Ukrainë.

Ukraina thotë se pret që të korrat e këtij viti të jenë rreth 70% e të korrave të vitit të kaluar, pasi disa nga fushat janë tani nën kontrollin rus ose janë minuar.

Princi Charles viziton Rumaninë për të treguar solidaritet për refugjatët ukrainas

Ky është konflikti më i afërt në Ukrainë që ka ardhur deri tani ndonjë anëtar i lartë i familjes mbretërore britanike.

Princi Charleshas udhëtoi në Rumani për të treguar solidaritet për refugjatët dhe agjencitë e ndihmës që përpiqeshin t'i ndihmonin ata, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Është një kauzë për zemrën e tij dhe ai po viziton një qendër kongresi jashtë Bukureshtit që përdoret për të shpërndarë ushqime, rroba dhe këshilla.

Ai është në një vend me një luftë në pragun e tij. Pothuajse një milion refugjatë kanë kaluar kufirin për në Rumani.

Mijëra të tjerë po mbërrijnë çdo ditë dhe punonjësit e ndihmës kanë theksuar shkallën e madhe të këtij migrimi masiv. Më shumë se gjashtë milionë njerëz janë larguar nga Ukraina në tre muaj.

Është gjithashtu një krizë refugjatësh në një mjedis modern evropian. Shumë po vazhdojnë të lëvizin, duke ndaluar përkohësisht në Rumaninë fqinje përpara se të nisen më larg.

Ata që po qëndrojnë nuk janë në kampe apo rreshta tendash - por në bujtina, hotele, shtëpi të njerëzve, hapësira në ndërtesa publike.

Ka pasur një përpjekje bujare për të mirëpritur këta njerëz të zhvendosur, me vullnetarë që takojnë mbërritjet në stacionin hekurudhor.

Por nëse interesi ndërkombëtar zvogëlohet dhe shfaqet lodhja e dhembshurisë, do të ndodhë kur presionet të jenë edhe më të mëdha për të mbështetur një numër në rritje të njerëzve që përballen me një ndarje afatgjatë nga shtëpitë e tyre.

Ukraina po lufton për të mbajtur kontrollin e autostradës Severodonetsk

Ukraina po lufton për të mbajtur nën kontroll një autostradë kyçe për në qytetin e vijës së parë të Severodonetsk, thotë ministria e mbrojtjes e vendit, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes Oleksandr Motuzyanyk tha në një konferencë se rrugë alternative ekzistonin për të furnizuar njësitë ukrainase në Severodonetsk, i cili është i rrethuar nga tre anët nga forcat ruse.

Qëllimi i Rusisë është të rrethojë plotësisht njësitë ukrainase në qytet, si dhe në Lysychansk aty pranë, shtoi ai.

Forcat ruse po kërkojnë të marrin nën kontroll Severodonetsk, Lyschansk dhe Rubizhne në mënyrë që të vendosin të gjithë zonën e Luhanskut nën pushtimin rus.

Luhansk përbën gjysmën e rajonit lindor të Donbasit, ku Moska ka ripërqendruar përpjekjet e saj të luftës. Shumë besojnë se presidenti Putin mund të pretendojë fitoren në luftë nëse Rusia merr kontrollin e Donbasit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat