"Sulmi i Rusisë në Kiev synon të 'frikësojë ukrainasit' përpara samitit të NATO-së"

Bota

"Sulmi i Rusisë në Kiev synon të 'frikësojë ukrainasit' përpara samitit të NATO-së"

Nga: A.SH Më: 26 qershor 2022 Në ora: 08:46
Pamje nga Kievi

Një sulm me raketa ruse që goditi Kievin kishte për qëllim të "frikësonte ukrainasit" në ditët përpara samitit të NATO-s, tha kryetari i bashkisë së qytetit Vitali Klitschko, përcjell Bota sot.

Sulmi i parë rus në kryeqytet në gati tre javë kishte për qëllim "të frikësonte ukrainasit... në afrimin e samitit të NATO-s" që do të mbahet në Madrid nga 28-30 qershor, tha Klitschko, i cili vizitoi skenën e shpërthimit.

Gazetarët e AFP thanë se një kompleks banimi u godit duke shkaktuar një zjarr dhe re tymi gri.

Shpërthimi ndodhi rreth orës 6:30 të mëngjesit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat