Kina reagon: Strategjia e re e NATO-s është e papërgjegjshme

Bota

Kina reagon: Strategjia e re e NATO-s është e papërgjegjshme

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 20:52
Zhao Lijian

Më shumë tani për strategjinë e re të NATO-s ndaj Kinës.

Më herët, sekretari i përgjithshëm Jens Stoltenberg tha se qasja e re pasqyron përdorimin e Rusisë dhe Kinës të "ekonomike, shtrëngimit dhe qasjeve hibride për të çuar përpara interesat e tyre në rajon".

Por Pekini e ka quajtur të papërgjegjshme strategjinë e re të NATO-s.

Ministri i Jashtëm i Kinës, Zhao Lijian, tha se "i ashtuquajturi koncept dokument i strategjisë së re të NATO-s shpërfill faktet".

Lijian tha se strategjia e re "e përcakton gabimisht Kinën si një sfidë strategjike dhe njollos politikën e jashtme të Kinës".

Ai shtoi se është "i papërgjegjshëm, inkurajon konfliktin dhe është plot me mendime të Luftës së Ftohtë dhe paragjykime ideologjike".

Në fillim të kësaj jave Kina kritikoi Perëndimin për armatosjen e Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat