7 sauditë në mesin e militantëve të vrarë në Jemen - Bota Sot
7 sauditë në mesin e militantëve të vrarë në Jemen

Bota

7 sauditë në mesin e militantëve të vrarë në Jemen

Më: 10 gusht 2013 Në ora: 13:32

Zyrtarët në Jemen thonë se shtatë persona nga Arabia Saudite kanë qenë në mesin e militantëve të Al Kaidës, të vrarë në Jemen nga një valë e sulmeve të telekomanduara të SHBA-së.

Zyrtarët thonë se militantët janë duke kaluar gjithnjë e më shumë nga Arabia Saudite në Jemen, për të transportuar fonde të Al Kaidës ose për të kërkuar trajnim terrorist.

Jemeni ka qenë fokus i një alarmi global terrorist, i cili ka detyruar Shtetet e Bashkuara, Britaninë dhe Gjermaninë të mbyllin përfaqësitë e tyre diplomatike më 4 gusht.

Që nga 27 korriku, sulmet e telekomanduara në jug të Jemenit dhe në provincat qendrore kanë vrarë 34 anëtarë të dyshuar të degës së Al Kaidës në Jemen.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...