Fëmijët e trafikuar shfrytëzohen për seks, lëmoshë dhe punë shtëpie - Bota Sot
Fëmijët e trafikuar shfrytëzohen për seks, lëmoshë dhe punë shtëpie

Bota

E hënë, 22 tetor 2018

Fëmijët e trafikuar shfrytëzohen për seks, lëmoshë dhe punë shtëpie

Më: 6 dhjetor 2017 Në ora: 19:21
Ilustrim

Sipas të dhënave të Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), pothuajse gjysma e rasteve të identifikuara të trafikimit të fëmijëve, fillojnë me disa prej anëtarëve të familjes, të cilët fëmijët i shfrytëzojnë për seks, për kërkim të lëmoshës dhe për punë në shtëpi.

Statistikat për rastet e trafikimit të fëmijëve që përfshijnë anëtarë të familjes, janë të bazuara në informacionin e rreth 12,000 të mbijetuarve të viktimave të trafikimit.

Ky është njëri nga informacionet më të plota të publikuara në trafikimin e fëmijëve dhe shfrytëzimin e tyre në mënyrë të paligjshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test