Mogherini: Statusi i Jerusalemit të zgjidhet përmes negociatave - Bota Sot
Mogherini: Statusi i Jerusalemit të zgjidhet përmes negociatave

Bota

E shtunë, 20 tetor 2018

Mogherini: Statusi i Jerusalemit të zgjidhet përmes negociatave

Më: 6 dhjetor 2017 Në ora: 22:20
Federica Mogherini

Shefja e politikës së jashtme e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka shprehur shqetësimin e saj ndaj vendimit të fundit të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Mogherini në një deklarim të saj ndërsa reagon ndaj vendimit të njohjes kryeqytet të Izraelit, Jerusalemin, duke potencuar se duhet të gjendet një rrugë përmes negociatave për zgjidhur statusin e Jerusalemit.

“Aspiratat e të dyja palëve duhet të përmbushen dhe një rrugë duhet të gjendet përmes negociatave për të zgjidhur statusin e Jerusalemit si kryeqytetin e ardhshëm të të dy shteteve”, përfundon Shefja e politikës së jashtme e BE-së, Federica Mogherini.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test