Lojërat Olimpike Dimërore, Shefat e dy Koreve i japin dorën njëri-tjetrit - Bota Sot
Lojërat Olimpike Dimërore, Shefat e dy Koreve i japin dorën njëri-tjetrit

Bota

E martë, 23 tetor 2018

Lojërat Olimpike Dimërore, Shefat e dy Koreve i japin dorën njëri-tjetrit

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 15:51
zyrtaret e dy koreve

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in dhe shefi formal i shtetit të Koresë së Veriut, Kim Yong-nam janë takuar dhe i kanë dhënë dorën njëri tjetrit para hapjes solemne të Lojërave Olimpike Dimërore në Korenë e Jugut.
Kim, i cili zyrtarisht udhëheqë përfaqësinë diplomatike të Koresë së Veriut, është takuar me Moon, me rastin e  pritjes së krerëve të shteteve para fillimit të ceremonisë, thekson Agjencia e lajmeve koreanoveriore Yonhap.

Me rastin e pritjes nga Presidenti i Koresë së Veriut dhe bashkëshortja e tij, përfaqësuesit e dy shteteve rivale i kanë dhënë dorën njëri tjetrit duke buzëqeshur.

Kim Yo-jong, motra e liderit koreanoverior, Kim Jong-un, që është pjesë e delegacionit të Phenianit, edhe pse merr pjesë në ceremoninë e hapjes solemne të Lojërave Olimpike Dimërore, nuk ishte prezent me këtë rast.

Kim Yong-nam është zyrtari më i lartë koreanoverior i cili viziton Korenë e Jugut në historinë e saj, deri sa Yo-jong është anëtarja e parë e dinastisë qeverisëse të Veriut e cila ka shkelur në tokën e rivalit të madh, që nga fundi i luftës koreane.

Vizita treditore, siç është parashikuar, është kurora e përafrimit spektakolar të dy vendeve, pas tensineve të mëdha, për shkak të programit bërthamor të Koresë së Veriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test