Thatësira australiane, sa shi duhet që të përfundojë? - Bota Sot
Thatësira australiane, sa shi duhet që të përfundojë?

Bota

Thatësira australiane, sa shi duhet që të përfundojë?

Më: 13 tetor 2018 Në ora: 13:22
Ilustrim

Shumë rajone që ishin goditur nga thatësira në Australi më në fund ju ka rënë shiu i nevojshëm ditët e fundit. Pjesa e New Uellsit që ishte 100% në thatësirë, ka marrë reshjet më të mira në këto dy vjet, sipas meteorologëve.

Byroja Australiane e Meteorologjisë (BOM) e mat atë në drejtim të “mungesës së reshjeve”, një periudhë kur reshjet konsiderohen të jenë nën mesataren.

Këtë vit, nivelet e reshjeve në NSW janë ndër më të ulëtat që janë regjistruar ndonjëherë dhe në një periudhë kaq të gjatë.

Që thatësira të mbarojë Disa rajone do të kishin nevojë për 200-300mm (8-12 inç) reshje shiu të shpërndara për të paktën tre muaj, tha meteorologu BOM Dr Simon Grainger.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...