Franca, Britania dhe ShBA-të nisin ushtrimet ajrore pak ditë pas sulmit të Rusisë

Bota

Franca, Britania dhe ShBA-të nisin ushtrimet ajrore pak ditë pas sulmit të Rusisë

Më: 27 nëntor 2018 Në ora: 23:17
Foto ilustrim

Dy nga avionët luftarakë RAF F-35B Lightning II sot morën pjesë në një stërvitje mbi Detin e Veriut së bashku me avionët nga forcat ajrore amerikane dhe franceze, duke u bërë pjesë e një 'politike sigurimi' kundër kërcënimeve globale.

Aeroplani supersonik, i bazuar në RAF Marham në Norfolk, ishte në mesin e më shumë se 40 avionëve që morën pjesë në stërvitjen e trajnimit “Point Blank” në bregun lindor të Anglisë.

Aeroplani i tre forcave ajrore, duke përfshirë luftëtarin francez Rafale dhe atë të SHBA-ve F-15, punoi si një ekip kundër “kërcënimeve” në mjedisin e trajnimit, paralajmëroi një oficer i RAF për sfidat që Rusia i paraqiti rendit ndërkombëtar.

Është hera e parë që forca ajrore franceze u përfshi në Point Blank, e cila udhëhiqet nga krahina e 48-të luftarake e Forcave Ajrore të ShBA-ve, me bazë në RAF Lakenheath, Suffolk.

Flota detare ushtarake e Rusisë ditë më parë sulmoi atë të Ukrainës në Detin Azov, disa kilometra më larg Krimesë. Nga ky sulm, mbetën të lënduar dy persona.

Komandanti ajror, Jez Attridge, i RAF, e përshkroi ushtrimin e forcave të përbashkëta ajrore si një ‘politikë sigurimi’.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat