Itali: Një shqiptar humb jetën në punë, bie nga 18 metra lartësi

Diaspora

Itali: Një shqiptar humb jetën në punë, bie nga 18 metra lartësi

Më: 23 maj 2020 Në ora: 10:01
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një shqiptar ka humbur jetën gjatë një aksidenti që ka ndodhur mesditën e kësaj të premteje në Firence të Italisë, ngjarje e cila ka shkaktuar disa reagime nga zyrtarët lokalë.

Ngjarja ka ndodhur në zonën qendrore të Scandici, gjatë rinovimit të fasadës së një pallati, ku 48-vjeçari shqiptar punonte prej disa ditësh, si pjesëtar i një kompanie ndërtimi. Ai ka rënë nga një lartësi prej 18 metrash dhe vdiq në çast, ndërsa mbërritja e autoambulancës ishte e kotë.

“Një lajm i tmerrshëm. Jemi prekur thellësisht si njerëz dhe si komunitet, jemi të tronditur dhe të hidhëruar se si ende mund të vdesim në punë. Sot është një ditë shumë e trishtuar për Scandici”, ka shkruar kryebashkiaku Sandro Fallani në Facebook, duke postuar edhe foton nga vendi i ngjarjes.

Ndërsa shefi i Federatës së Punëtorëve të Firences, Marco Carletti shprehet: “Tashmë kemi dy vdekje në punë në industrinë e ndërtimit të Firences, gjatë urgjencës së koronavirusit. Një tjetër familje vajton për një punëtor që nuk shkon në shtëpi. Është e papranueshme. Sa aksidente të tjera në punë duhet të ndodhin për të sqaruar se ka nevojë për më shumë rregulla në ndërtim?”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat