Shoqata e gazetarëve botëror në Gjenevë urojnë 25-vjetorin e gazetës “Bota sot” - Bota Sot
Shoqata e gazetarëve botëror në Gjenevë urojnë 25-vjetorin e gazetës “Bota sot”

Diaspora

Shoqata e gazetarëve botëror në Gjenevë urojnë 25-vjetorin e gazetës “Bota sot”

Nga: Nefail Maliqi Më: 26 qershor 2020 Në ora: 17:30
Nefail Maliqi

Gjenevë, 26 qershor - I nderuar edior Xhevdet Mazrekaj, kolegë dhe mbar stafi te gazetës nacionale "Bota sot" me redaksitë e saja në Prishtinë, Zuirch dhe vendet e tjera evropiane ju urojme 25 -vjetorit e veprimtarisë së juaj informative.

Meqë jeni gazeta më e cituar shqiptare në mediet zvicerane dhe të huaja, kemi mësuar se jeni gazeta e më e madhe nacionale dhe e vetmja dritare informative për shqiptarët në Zvicër dhe perëndim si dhe në Kosovë ju përgëzojmë për punën e suksesshme që mund t’iu bëjë krenar në ketë gjysme shekulli të funksionimit të mediumit të juaj.

Nëse shikojmë punën tuja dhe sfidat që keni pasur redaksia përballë kërcënimeve serbosllave keni pasur këto vitet e fundit, duke se sot nuk festoni 25 vjetorin, por 250 vjetorin. Ju lumtë!

Nga vizita jonë e fundit në redaksinë e juaj Prishtine dhe Zurich kemi mësuar se keni një redaksi komplete dhe profesionale që 24 ore jeni në shërbim të qytetarëve me informacione.

“Bota so” si një medium, dore djathtë e arkitektit të pavarësisë së Kosovës dhe zëdhënëse e UÇK-së nga ditë të luftës deri çlirimin e vendit, keni bërë shumë në sensibilizimin e çështjes së Kosovës dhe asaj mbarë kombëtare në arenën ndërkombëtare!

Veç kësaj ju keni luajtur një rol dhe kontribut të jashtëzakonshëm për shqiptarët në Zvicër, diasporën shqiptare, sidomos në integrimin e tyre të mirëfilltë!

Veç kësaj mund te themi se gazeta e juaj mund të jetë fatmirësisht (dhe fatkeqësisht) i vetmi medium që ka mbrojtur dinjitetin kombëtar dhe integritetin territorial të Republikës së Kosovës përballe ndarjes së vendit të juaj, sipas apetiteve të Beogradit dhe Moskës me njerëzit e tyre në Prishtinë dhe Tiranë.

Sikur të mos ishte kështu sigurisht nuk do të ishit gazeta më e kërcënuar në Ballkan nga qarqet antishqiptare ku Zvicra bashke me IFJ dhe Reporters sanf Frantieres neë Bruksel ju përkrahin dhe mbronin duke ju përkrahur misionin tuaj informativ deri në hetime dhe zbulimin e atentatorëve dhe armiqve të juaj.

Për fund edhe njëherë në emër të kreut të Shoqatës së Gazetarëve Botërorë në Gjenevë (Juan Muzy dhe Nefail Maliqi) ju urojnë përvjetorin e gazetës se juaj “Bota sot”, suksese për shumë vite!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat