Flamuri kuq e zi në shtizën e ndërtesës qeveritare në Stamford - Bota Sot
Flamuri kuq e zi në shtizën e ndërtesës qeveritare në Stamford

Diaspora

Flamuri kuq e zi në shtizën e ndërtesës qeveritare në Stamford

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 27 nëntor 2017 Në ora: 18:45
Flamuri shqiptar

Dita e Pavarësisë së Shqipërisë, u festua të djelën në mesdrek, edhe qendrën e qytetit të Stamford - Connecticut ( Konektiket ) . Veprimtaria e komunitetit shqiptar është udhëhequr nga filantropisti i njohur shqiptar Richard Lukaj , dhe ka kulmuar në orën 12 të mesditës, kur një flamur shqiptar gjatë intonimit të Himnit Kombëtar Shqiptar, u ngritë deri në majën e shtizës, para ndërtesës qeveritare,.

Ngritaj e flamurit kuq e zi në shtizën e lartë të ndërtesës qeveritare në këtë qytet me rastin e 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit – Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, është një shenjë respekti dhe mirënjohje edhe për atë çfarë kanë bërë për Shqipërinë, Kosovën dhe çështjen shqiptare Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ceremonia e ngritjes së flamurit në Stamford, u shoqërua me fjalime si dhe muzikë, valle tradicionale shqiptare dhe shfaqje teatrore nga amatorë dhe profesionistë në komunitetin shqiptaro-amerikan, të cilën sipas gazetës “Stamford Advocate”, e ka organizuar Qendra Rinore Shqiptare me bazë në Satmford - Connecticut. 

Veprimtari Richard Lukaj, i tha gazetës tonë, se :’Ne keshim kënaqësinë të që Ceremoninë Vjetore të Ngritjes së Flamurit në Qendrën e Stamfordit, të nderojmë 28 Nëntorin – Ditën Flamurit – Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, nga Plaku i mençur e patriot Ismail Qemali së bashku me patriotët e tjerë të mbledhur në Vlorë, nga e gjithë Shqipëria, Kosova, dhe viste shqiptare”.

Ai theksojë se në këtë ceremoni u përfshinë një numër folësish, zyrtar të lart lokal , kongesistë dhe senator të shtetit, veprimtar të nderuar të  komunitetit shqiptar dhe u dha një program i pasur atristik, që përfshiu shfaqje muzikore, valle tradicionale shqiptare dhe shfaqje teatrore nga amatorë dhe profesionistë të komunitetit shqiptaro-amerikan”

Kështu Dita Pavarësisë së Shqipërisë, e festuar për çdo vit, nga Shqiptarët e Amerikë, 28 Nëntori 1912, është festa më e madhe mbarë kombëtare për të shënuar datën që Shqipëria shpalli sovranitetin nga Perandoria Osmane në vitin 1912.

Flamuri më i bukur në botë, flamuri i Shqipërisë, përmban një shqiponjë të zezë me dy kokë në qendër të një sfond të kuq si gjaku i atyre që kan rënë për këtë flamur.

Shqiptaro-amerikanët që festuan ditën e pavarësisë në Stamford më 29 nëntor me një Ceremni në Qendrën e Qeverisë së Stamford-it, e organizojnë këtë vperimtari për çdo vjet këtë dekadën e fundit.dhe përcjelin për të gjithë kombin shqiptar urimin Gëzuar Dita Pavarësisë së Shqipërisë, Dita e Flamurit kuq e zi.

Dita e Pavarësisë së Shqipërisë, është shënuar me ceremoni të bukuar me ngritjes së flamurit kuq e zi , edhe në disa shtete të tjera të Amerikës, aty ku jetojnë më së shumti shqiptarët në SHBA.(photo credit Stamford Avocate).

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test